Ziemia z kosmosu: Most Adamsa

ESA

Ten obraz z satelity Copernicus Sentinel-2 przedstawia Most Adama, łańcuch mielizn łączący Indie i Sri Lankę.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Most Adama, znany również jako Most Ramy lub Rama Sethu, rozciąga się na długości 48 km między wyspą Rameswaram, u południowo-wschodniego wybrzeża Indii, a wyspą Mannar, u północno-zachodniego wybrzeża Sri Lanki. Most oddziela Zatokę Mannar (na południu), wlot Oceanu Indyjskiego, od Cieśniny Palk (na północy), wlotu Zatoki Bengalskiej.

Istnieje wiele teorii na temat tego, jak powstał most. Jednak dowody geologiczne sugerują, że te wapienne ławice są pozostałością lądu, który kiedyś łączył Indie i Sri Lankę. Według zapisów, ten naturalny most był przejezdny do XV wieku, po czym był stopniowo erodowany przez sztormy na przestrzeni lat.

Niektóre z piaszczystych ławic są suche, a jak wskazuje jasny kolor wody, morze jest tu bardzo płytkie, o głębokości zaledwie 1-10 m.

Wyspa Mannar zajmuje około 130 km2 i jest połączona z lądem Sri Lanki mostem drogowym i kolejowym, oba widoczne na południowym krańcu wyspy.

Po przeciwnej stronie mostu Adama, wyspa Rameswaram, znana również jako wyspa Pamban, jest dostępna z lądu indyjskiego przez 2-kilometrowy most Pamban. Dwa główne miasta na wyspie to Pamban, na zachodnim krańcu, i Rameswaram, około 10 km na wschód od Pamban.

Oba odcinki Mostu Adama są częścią chronionych parków narodowych w swoich krajach. Wydmy służą jako tereny lęgowe dla ptaków, takich jak noddy brązowy, podczas gdy liczne gatunki ryb i traw morskich rozwijają się w płytkich wodach. Życie morskie wokół Adam's Bridge obejmuje delfiny, diugonie i żółwie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-07-10 01:21