Ziemia z kosmosu: Pióropusz Amazonki

ESA

Misja Copernicus Sentinel-3 zabiera nas nad północną Brazylię, gdzie rzeka Amazonka spotyka się z Oceanem Atlantyckim.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Płynąca z Andów Amazonka płynie na wschód, przemierzając sześć krajów Ameryki Południowej, zanim dotrze do północno-wschodniego wybrzeża Brazylii, gdzie wpada do Atlantyku. Obciążona osadami rzeka wydaje się brązowa, gdy płynie do otwartego oceanu w górnej środkowej części obrazu.

Wybrzeże otoczone jest mulisto-brązowawym pióropuszem zawieszonych osadów, przenoszonych z góry do labiryntu kanałów tworzących ujście Amazonki o szerokości 270 km. Zrzut z Amazonki, pióropusz Amazonki, stanowi około 20% globalnego dopływu słodkiej wody do oceanu z powierzchni Ziemi.

Amazonka ma ponad 1000 dopływów, z których niektóre są widoczne jako cienkie, kręte linie wpływające do rzeki od południa, w tym rzeka Tapajos na zachodzie i, dalej w dół rzeki, rzeka Xingu. Ciemny kolor tych ubogich w osady dopływów kontrastuje z brązowawymi, bogatymi w osady wodami Amazonki.

Obszar Tapajós-Xingu jest ważnym ekoregionem wilgotnych lasów. Jednak autostrada Transamazon, widoczna jako brązowa linia przecinająca ten obszar, pobudziła urbanizację.

Kolor ziemi jest zróżnicowany, od głębokiej zieleni gęstej, nietkniętej roślinności do różnych odcieni brązu, podkreślając kontrast między lasem deszczowym a rozrastającą się uprawą ? wzory przypominające rybie ości szczególnie widoczne wzdłuż autostrady.

Jasnozielone odcienie na całym obrazie oznaczają obszary rolnicze, które kiedyś były pokryte lasem deszczowym. Nieco geometryczne kształty, które wydają się ciemnozielone i brązowe, wynikają z wycinki lasów.

Lasy deszczowe na całym świecie znikają w alarmującym tempie, co jest przedmiotem wielkiej troski ze względu na ich kluczową rolę w globalnym klimacie i ich status jako siedlisk dla szerokiej gamy roślin, zwierząt i owadów.

Dzięki unikalnemu widokowi z kosmosu, satelity obserwacji Ziemi, takie jak Copernicus Sentinel-3, odgrywają kluczową rolę w podkreślaniu wrażliwości lasów deszczowych poprzez dokumentowanie, na dużą skalę, zakresu i szkód spowodowanych wylesianiem, szczególnie w odległych regionach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-03-29 14:00