Ziemia z kosmosu: Wiedeń, Austria
Historyczne centrum Wiednia, stolicy Austrii, jest przedstawione na tym zdjęciu wykonanym 23 czerwca 2023 r.
Powiększ, aby wyświetlić to zdjęcie w pełnej rozdzielczości lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.
Wiedeń leży w północno-wschodnim rogu Austrii i rozciąga się nad słynną rzeką Dunaj, widoczną w górnej części zdjęcia. Na lewym brzegu Dunaju widać odcinek rzeki tworzący Kanał Dunajski, który przepływa przez miasto równolegle do głównej rzeki.
Na powstałej w ten sposób wyspie znajduje się główny park miasta, Prater, widoczny jako duży obszar zielony. Park obejmuje różne obiekty rekreacyjne, w tym słynny park rozrywki. Jego atrakcje, takie jak słynny diabelski młyn, są dobrze widoczne, gdy zbliżamy się do północnej części parku.
Na lewo od kanału Dunaju leży Innere Stadt, gdzie znajduje się większość słynnych budowli miasta. Ich zielone dachy można łatwo dostrzec, zwiedzając ten obszar w pełnej rozdzielczości.
Ikoniczna katedra św. Szczepana, jedna z najważniejszych gotyckich budowli Europy, wyróżnia się w centrum, z barokowym kościołem św. Piotra na zachód od niej. Rozległy kompleks budynków i dziedzińców Pałacu Cesarskiego, Hofburg, znajduje się bezpośrednio na południowym zachodzie. Na południe od pałacu widać dach wspaniałej Opery Wiedeńskiej, podczas gdy po przeciwnej stronie możemy wskazać Burgtheater, naprzeciwko budynku ratusza.
Obraz ten został pozyskany przez misję Pléiades Neo, konstelację optyczną o bardzo wysokiej rozdzielczości, która fotografuje Ziemię z rozdzielczością do 30 cm. Obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości są wykorzystywane w kilku sektorach, w tym w mapowaniu miast, reagowaniu na katastrofy, ubezpieczeniach, monitorowaniu infrastruktury i rolnictwie.
Ilustrując wyjątkowy wkład satelitów obserwujących Ziemię w zrozumienie naszej planety, kolekcja zdjęć satelitarnych jest prezentowana na nowej stałej wystawie, która została otwarta w tym tygodniu w Wiedeńskim Muzeum Nauki i Technologii. Wystawa, wspierana przez ESA, koncentruje się na klimacie i ma na celu przedstawienie przyczyn i powiązań kryzysu klimatycznego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.