Ziemia z kosmosu: Wyspa Grand Bahama

ESA

Przed Światowym Dniem Oceanów misja Copernicus Sentinel-2 pokazuje nam zachodnią część wyspy Grand Bahama na Bahamach.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Położona na Oceanie Atlantyckim, około 100 km na wschód od amerykańskiego stanu Floryda, Grand Bahama jest najbardziej wysuniętą na północ wyspą Bahamów i trzecią co do wielkości wyspą archipelagu. Na zdjęciu widoczne są dwa główne miasta Grand Bahama: West End na północno-zachodnim krańcu wyspy i Freeport na południowym brzegu.

West End jest najstarszym miastem na wyspie i stolicą. Pas startowy lotniska West End, mniejszego z dwóch lotnisk obsługujących Grand Bahama, można dostrzec na zachód od miasta.

Freeport, który został zbudowany na obszarze pokrytym lasem sosnowym nieco ponad trzy dekady temu, jest obecnie kwitnącym portem, ośrodkiem przemysłowym i miejscem turystycznym. Jest to również drugie najbardziej zaludnione miasto na Bahamach. W powiększeniu, międzynarodowe lotnisko Grand Bahama jest widoczne na północ od miasta, podczas gdy port, drugi co do wielkości port wycieczkowy na Bahamach, wyróżnia się na zachodzie.

Płytkie, turkusowe wody otaczające wyspę ostro kontrastują z głębokim błękitem otwartego oceanu, który dominuje w dolnej części obrazu.

Odbywający się co roku 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest okazją do świętowania oceanu - jego obfitego życia, jego znaczenia oraz tego, jak możemy chronić i przywracać jego zasoby.

Zajmujące ponad 70% powierzchni Ziemi oceany są tym, co czyni ją Błękitną Planetą. Nasze morza wpływają na klimat, produkują większość tlenu, którym oddychamy, służą jako środek transportu oraz główne źródło żywności i zasobów.

Niestety, ocean nie jest już taki jak kiedyś. Wiele światowych łowisk podupada, ekosystemy koralowe pogarszają się, a delikatne siedliska przybrzeżne są dławione przez zanieczyszczenia, a zmiany klimatyczne zbierają swoje żniwo, prowadząc do ocieplenia wód powierzchniowych i zmiany składu chemicznego wód.

Satelity obserwacyjne Ziemi pozyskują dane z całej naszej planety, które zwiększają nasze naukowe zrozumienie i wspierają szereg usług monitorowania środowiska wspierających ochronę oceanów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-06-07 14:52