Ziemia z kosmosu: Zmieniająca kolor Islandia

ESA

Półwysep Reykjanes na Islandii jest przedstawiony na tym kolorowym obrazie radarowym zarejestrowanym przez satelitę Copernicus Sentinel-1.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Ten fałszywie kolorowy obraz składa się z trzech oddzielnych obrazów radarowych, uzyskanych w odstępie miesiąca w 2024 roku. Każdemu obrazowi nadano inny kolor: czerwony dla stycznia, zielony dla lutego i niebieski dla marca. Kiedy obrazy są nakładane na siebie, powstałe kolory reprezentują zmiany, które zaszły między akwizycjami.

Dominująca zieleń obrazu z lutego oznacza dużą pokrywę śnieżną w porównaniu z innymi miesiącami.

Różne kolory rzek i jezior sugerują zmiany w zakresie lodu na ich powierzchniach. Jest to szczególnie widoczne na jeziorze ?ingvallavatn, w prawym górnym rogu, oraz na rzece Ölfusá, która jest jaskrawoczerwoną wężową linią w prawym dolnym rogu, co oznacza, że w styczniu była zamarznięta.

Szare i białe strefy reprezentują obszary zabudowane lub płaty ziemi, które nie uległy żadnym zmianom w tym czasie. Duży szary obszar w pobliżu środka górnej części obrazu to Reykjavík, stolica Islandii.

Gładkie powierzchnie odbijają sygnał radarowy z dala od satelity, więc zwykle wydają się ciemne. Pasy startowe na międzynarodowym lotnisku w Reykjaviku można wyraźnie dostrzec jako proste, czarne linie.

Małe miasto Grindavik jest również widoczne jako mała, biała kropka w pobliżu południowo-zachodniego krańca półwyspu. Grindavik był ostatnio zagrożony z powodu lawy z pobliskiego wulkanu, który wybuchał kilka razy w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Ten wieloczasowy obraz pozwala obserwować zmiany przepływów lawy w okresie akwizycji. Dwa czerwone obszary widoczne na północ od miasta pokazują pola lawy powstałe w wyniku erupcji w grudniu 2023 i styczniu 2024 roku. Podczas gdy odcienie zieleni i niebieskiego wokół Grindavik pokazują zmiany, które nastąpiły odpowiednio w lutym i marcu.

Bariery z gleby i skał zostały zbudowane w celu odwrócenia lawy od miasta i struktury geotermalnej Blue Lagoon na północ od Grindavik. Te ściany ochronne są wyraźnie widoczne jako szare, cienkie linie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-24 13:38