Zwycięzca nagrody Earth Observation Excellence Award 2024

ESA

Celebrując wybitne wysiłki naukowców i badaczy, którzy rozwinęli innowacyjne zastosowanie danych z obserwacji Ziemi, ESA z dumą ogłasza laureata tegorocznej cenionej nagrody Excellence Award. Dr Iestyn Woolway z Uniwersytetu Bangor w Wielkiej Brytanii zdobył nagrodę 2024 Earth Observation Excellence Award.

Praca Iestyna koncentruje się na fizyce i hydrologii jezior na całym świecie oraz ich powiązaniach z klimatem przy użyciu obserwacji kosmicznych w połączeniu z danymi in situ i modelowaniem w celu pomiaru temperatury wody, parowania i pokrywy lodowej.

W ostatnich latach obserwacja Ziemi przeszła znaczącą transformację. Pojawienie się nowych instrumentów obserwacji Ziemi, wraz z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i technologii Big Data, otworzyło wiele możliwości zarówno dla badań naukowych, jak i praktycznych zastosowań.

Nagroda ESA Earth Observation Excellence Award celebruje te nowe możliwości i nagradza naukowców, którzy są na wczesnych etapach kariery i którzy wnieśli znaczący wkład w pionierskie wykorzystanie danych z obserwacji Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem danych pochodzących z europejskich satelitów.

Ogłoszenie zwycięzcy nastąpiło po niezależnej ocenie nominacji przeprowadzonej przez Europejski Komitet Nauk Kosmicznych (ESSC) Europejskiej Fundacji Nauki.

Zwycięzca zostanie uhonorowany podczas sympozjum ESA Living Planet Symposium w czerwcu 2025 roku.

Zwycięzca otrzyma maksymalnie 35 000 euro na rozwój swoich badań, w zależności od propozycji szczegółowo opisującej, w jaki sposób fundusze zostaną wykorzystane do przyspieszenia ich pracy.

Simonetta Cheli, dyrektor ESA ds. programów obserwacji Ziemi, powiedziała: "Nasze gratulacje kierujemy do zasłużonego zwycięzcy tegorocznej nagrody Earth Observation Excellence Award. Byliśmy pod wrażeniem ich wybitnych badań, które nie tylko demonstrują doskonałość naukową, ale także rzucają światło na liczne możliwości, jakie daje obserwacja Ziemi."

Poddając ocenie nominacje zgłoszone do nagrody, Europejski Komitet Nauk Kosmicznych uznał, że finaliści również zasługują na wyróżnienie.

Jest to dr Marcello Passaro z Uniwersytetu Technicznego w Monachium nominowany za wybitną pracę nad poziomem morza, falami i oceanografią. Dr Passaro zaprojektował wieloemisyjny procesor ALES (adaptive leading edge sub waveform) do altimetrii radarowej.

Drugim finalistą był dr Luke Brown z University of Salford, który wykorzystuje teledetekcję optyczną do pobierania biofizycznych i biochemicznych właściwości roślinności.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-18 18:14