Aktualności: Brytyjski przemysł zapewnia sobie wiodącą rolę w kosmicznej misji pogodowej
Credit: ESA
Pogoda kosmiczna - która niedawno stworzyła pokazy zorzy polarnej nad niebem Wielkiej Brytanii - może potencjalnie zakłócić technologię na Ziemi i zagrozić sprzętowi w kosmosie i na dużych wysokościach, dlatego też zajmuje ważne miejsce w Krajowym Rejestrze Ryzyka.
Mająca wystartować w 2031 roku misja Vigil poprawi zdolność do dokładnego prognozowania pogody kosmicznej, a statek kosmiczny zostanie umieszczony na orbicie słonecznej, gdzie będzie mógł obserwować Słońce, Ziemię i przestrzeń pomiędzy nimi.
Ten punkt obserwacyjny umożliwi wczesne ostrzeganie o nadchodzących burzach słonecznych, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań ostrzegawczych i ochronnych na czas, aby zminimalizować ich wpływ.
Vigil utrzyma ponad 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i wzmocni pozycję Airbus UK jako głównego dostawcy usług kosmicznych, obejmujących kompletne misje od projektu i budowy statku kosmicznego po kompleksową weryfikację i ostateczną dostawę.
Andrew Griffith MP, minister ds. przestrzeni kosmicznej w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii, powiedział:
Rozwój misji pogody kosmicznej Vigil, właśnie tutaj, na brytyjskiej ziemi w Stevenage, jest świadectwem naszej centralnej roli w Europejskiej Agencji Kosmicznej i naszej światowej klasy wiedzy specjalistycznej w zakresie produkcji kosmicznej.
Misja ta poprawi nasze prognozy pogody kosmicznej, ochroni satelity i krytyczne usługi świadczone przez nie na Ziemi oraz pomoże zbudować bezpieczniejszą, bardziej zrównoważoną przyszłość dla działalności kosmicznej.
Credit: Airbus
Vigil będzie również przenosił analizator plazmy z UCL Mullard Space Science Laboratory i magnetometr z Imperial College London. Met Office wykorzysta dane z Vigil, aby zaoferować dokładniejsze prognozy, które będą również zasilać nowe brytyjskie Narodowe Centrum Operacji Kosmicznych.
Szeroki międzynarodowy wkład obejmuje instrumenty prowadzone przez NASA i amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), Instytut Maxa Plancka w Niemczech oraz Leonardo w Belgii i we Włoszech.
Patrick Wood, szef działu Space Systems UK, Airbus Defence and Space, powiedział:
Vigil to jedna z najbardziej ekscytujących i ważnych misji kosmicznych, która nie tylko poprawi nasze zrozumienie zachowania Słońca, ale przede wszystkim zapewni nam wcześniejsze ostrzeżenia i większą precyzję w zakresie potencjalnie szkodliwej pogody słonecznej. Prognozujący pogodę kosmiczną będą mogli zobaczyć, co nadchodzi ze Słońca i zapewnić dokładniejsze ostrzeżenia.
Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, powiedział:
Vigil będzie pierwszym europejskim satelitą pogody kosmicznej działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zapewniając cenny czas na ochronę krytycznej infrastruktury, takiej jak sieci energetyczne lub sieci komunikacji mobilnej na Ziemi, a także cennych satelitów na orbicie okołoziemskiej, w tym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Vigil radykalnie poprawi zarówno czas wyprzedzenia ostrzeżeń o pogodzie kosmicznej, jak i poziom ich szczegółowości dzięki unikalnemu punktowi obserwacyjnemu w głębokiej przestrzeni kosmicznej.
Podczas pobytu w Brukseli minister podpisał również Kartę Zero Debris, uznając wkład ESA w tę globalną inicjatywę, która zachęca organizacje kosmiczne do współpracy w celu zminimalizowania generowania śmieci na orbicie.
Jak określono w Krajowej Strategii Kosmicznej, ESA jest bliskim partnerem Wielkiej Brytanii w nauce o kosmosie, eksploracji, monitorowaniu klimatu i współpracy technicznej. Zapewnia potężną platformę do dzielenia się wiedzą, doświadczeniem technicznym i zasobami, aby osiągnąć wspólne cele i przyczynić się do globalnych przedsięwzięć kosmicznych.
W Wielkiej Brytanii mieści się Europejskie Centrum Zastosowań Kosmicznych i Telekomunikacji (ECSAT) oraz Biuro Klimatyczne ESA na terenie kampusu naukowego Harwell w Oxfordshire, obok nowej siedziby Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.