Astronauci testowi Boeinga NASA przechodzą kwarantannę przed misją
Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams, którzy mają wystartować na Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek, 6 maja, przeszli kwarantannę przed lotem w ramach przygotowań do misji Boeing Crew Flight Test.
Stabilizacja stanu zdrowia załogi jest standardowym procesem przed każdą misją lotu kosmicznego, mającym na celu zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa załogi przed startem, a także zapobieganie chorobom astronautów na stacji kosmicznej. Podczas kwarantanny kontakt astronautów jest ograniczony, a większość interakcji odbywa się zdalnie - chociaż rodzina i niektórzy członkowie zespołu startowego również mogą zostać poddani kwarantannie lub oczyszczeni przed interakcją z załogą. Wilmore i Williams wystartują na pokładzie statku kosmicznego Boeing Starliner na rakiecie ULA (United Launch Alliance) Atlas V z kompleksu Space Launch Complex-41 na Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie w ramach programu NASA Commercial Crew Program. Wilmore i Williams przejdą kwarantannę w należącym do NASA Johnson Space Center w Houston, a następnie udadzą się do Kennedy Space Center na Florydzie nie wcześniej niż w czwartek, 25 kwietnia, gdzie pozostaną w kwarantannie aż do startu.
W międzyczasie zespoły przygotowują się również do Flight Test Readiness Review, który odbędzie się w ciągu dwóch dni - w środę, 24 kwietnia i 25 kwietnia. Przegląd ten zgromadzi zespoły z NASA, Boeinga, ULA i międzynarodowych partnerów w celu zweryfikowania gotowości misji, w tym wszystkich systemów, obiektów i zespołów, które będą wspierać kompleksowy test Starlinera.
Po udanym teście w locie NASA rozpocznie certyfikację systemu Starliner do regularnych misji rotacyjnych załogi na stację kosmiczną dla agencji.
Start zaplanowano nie wcześniej niż na godzinę 22:34 czasu EDT 6 maja.
Dowiedz się więcej o teście załogowym Boeinga NASA, śledząc blog misji, blog załogi komercyjnej, @commercial_crew na X i załogę komercyjną na Facebooku.
Dowiedz się więcej o działaniach na stacji, śledząc blog stacji kosmicznej, @space_station i ISS_Research na X, a także konta ISS na Facebooku i ISS na Instagramie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.