Eksperymenty na ISS wspierają badania Księżyca
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wspiera szeroki zakres działalności naukowej, od obserwacji naszego wszechświata po przełomy w badaniach medycznych, a także stanowi czynny poligon doświadczalny dla technologii przyszłych misji eksploracyjnych na Księżyc i dalej. Misja Blue Ghost firmy Firefly Aerospace wylądowała na Księżycu 2 marca 2025 roku, rozpoczynając operacje naukowe i technologiczne na powierzchni, w tym trzy eksperymenty testowane na stacji kosmicznej lub przez nią umożliwione. Te projekty pomagają naukowcom badać pogodę kosmiczną, nawigację i wydajność komputerów w przestrzeni - wiedza niezbędna w przyszłych misjach na Księżyc.
Jednym z eksperymentów jest Obserwatorium Promieniowania Rentgenowskiego Środowiska Księżycowego (LEXI), mały teleskop zaprojektowany do badania magnetycznego środowiska Ziemi i jego interakcji z wiatrem słonecznym. Podobnie jak teleskop Neutron star Interior Composition Explorer (NICER) umieszczony na zewnątrz stacji kosmicznej, LEXI obserwuje źródła promieni X. LEXI i NICER zaobserwowały tę samą gwiazdę promieniowania X w celu skalibrowania instrumentu LEXI oraz lepszego analizy promieni X emitowanych z górnej atmosfery Ziemi, które są głównym celem badawczym LEXI. Badanie interakcji między wiatrem słonecznym a ochronną magnetosferą Ziemi przez LEXI może pomóc badaczom opracować metody ochrony przyszłej infrastruktury kosmicznej i zrozumieć, jak ta granica reaguje na warunki pogodowe w przestrzeni.
Inni badacze wysłali na Księżyc Radiacyjnie Tolerancyjny System Komputerowy (RadPC), aby sprawdzić, jak komputery mogą odbudować swoje działanie po uszkodzeniach związanych z promieniowaniem. Zanim RadPC poleciał na Blue Ghost, badacze przetestowali radiacyjnie tolerancyjny komputer na stacji kosmicznej i opracowali algorytm do wykrywania potencjalnych usterek sprzętowych oraz zapobiegania krytycznym awariom. Celem RadPC jest zademonstrowanie odporności komputerów w środowisku radiacyjnym Księżyca. Komputer może monitorować własny stan zdrowia w czasie rzeczywistym, a RadPC potrafi zidentyfikować uszkodzoną lokalizację i naprawić ją w tle w razie potrzeby. Wnioski z tego badania mogą poprawić sprzęt komputerowy dla przyszłych misji w głęboką przestrzeń.
Oprócz tego, Księżycowy Eksperyment Odbiornika Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS) (LuGRE) zlokalizowany na powierzchni Księżyca oficjalnie odebrał sygnał GNSS z najdalższej odległości od Ziemi, te same sygnały, które na Ziemi są wykorzystywane do nawigacji w czymkolwiek, od smartfonów po samoloty. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Testowy System Nawigacji i Łączności (NAVCOM) testuje system rezerwowy dla ziemskiego GNSS, wykorzystując stacje gruntowe jako alternatywną metodę nawigacji księżycowej, gdzie sygnały GNSS mogą mieć ograniczenia. Łączenie istniejących systemów z nowymi, specyficznymi dla Księżyca rozwiązaniami nawigacyjnymi może pomóc w kształtowaniu w jaki sposób statki kosmiczne będą nawigować po Księżycu podczas przyszłych misji.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pełni ważną rolę w badaniach prowadzonych w misjach takich jak Blue Ghost i nadal kładzie fundamenty dla technologii przyszłości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.