Europa Clipper NASA wykonuje lot międzykontynentalny na Florydę

NASA

Statek kosmiczny NASA Europa Clipper, zaprojektowany w celu zbadania lodowego księżyca Jowisza Europa i jego potencjału do podtrzymywania życia, przybył na Florydę 23 maja. Statek kosmiczny, zmontowany w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL) w Południowej Kalifornii, wylądował na pokładzie samolotu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych C-17 Globemaster III w Centrum Lądowania NASA Kennedy Space Center.

Misja ma na celu zebranie szczegółowych pomiarów powierzchni księżyca, jego wnętrza i środowiska kosmicznego poprzez wykonanie około 50 bliskich przelotów, niektóre nawet 16 mil od powierzchni Europy, która pod swoją lodową skorupą kryje globalny ocean.

"Moim zadaniem w Europa Clipper jest upewnienie się, że zespół spełnia wszystkie wymagania naziemne i lotnicze, aby umieścić statek kosmiczny na odpowiedniej orbicie i rozpocząć długą podróż do Jowisza" - powiedział Armando Piloto, kierownik misji Europa Clipper w programie usług startowych NASA. "Zespół jest podekscytowany faktem, że statek kosmiczny jest na Florydzie w celu przetworzenia. Łączymy Europa Clipper z w pełni zużywalną rakietą SpaceX Falcon Heavy, aby zapewnić jej wymaganą wydajność do zbadania miejsca docelowego bardzo daleko od Ziemi."

Zespoły na Kennedy spędziły kilka godzin na rozładunku Europa Clipper przed przeniesieniem go do Payload Hazardous Servicing Facility, gdzie będą przetwarzać statek kosmiczny i przeprowadzać ostateczne kontrole w ramach przygotowań do startu.

Europa Clipper dołącza do dwóch pięciopanelowych paneli słonecznych statku kosmicznego, które przybyły na Kennedy w marcu. Panele, każdy o długości 14,2 metra (46,5 stopy), będą zbierać wystarczającą ilość światła słonecznego, aby zasilić statek kosmiczny w drodze na księżyc Jowisza. Technicy zainstalują tablice na statku kosmicznym przed startem.

Samolot kosmiczny został zaprojektowany tak, aby wytrzymać promieniowanie Jowisza i zebrać pomiary potrzebne do zbadania powierzchni, wnętrza i środowiska kosmicznego Europy.

Europa Clipper posiada dziewięć dedykowanych instrumentów naukowych, w tym kamery, spektrometry, magnetometr i radar penetrujący lód. Instrumenty te będą badać lodową skorupę Europy, znajdujący się pod nią ocean oraz skład gazów w atmosferze księżyca i geologię powierzchni, a także zapewnią wgląd w potencjalne możliwości zamieszkania księżyca. Statek kosmiczny będzie również wyposażony w instrument termiczny, aby wskazać lokalizacje cieplejszego lodu i wszelkie możliwe erupcje pary wodnej. Mocne dowody wskazują, że ocean pod skorupą Europy jest dwa razy większy niż wszystkie ziemskie oceany razem wzięte.

Misja Europa Clipper demonstruje zaangażowanie NASA w badanie naszego Układu Słonecznego i poszukiwanie możliwości zamieszkania poza Ziemią. Uzyskane dane przyczynią się do lepszego zrozumienia układu Jowisza i pomogą utorować drogę dla potencjalnych przyszłych misji mających na celu zbadanie Europy i innych potencjalnie nadających się do zamieszkania światów.

Europa Clipper ma dotrzeć do układu Jowisza w kwietniu 2030 roku, a po drodze osiągnie kilka kamieni milowych, w tym przelot przez Marsa w lutym 2025 roku, który pomoże napędzić statek kosmiczny w kierunku księżyca Jowisza poprzez trajektorię wspomagania grawitacyjnego Mars-Ziemia.

"Po dwóch latach żmudnej pracy nad statkiem kosmicznym tutaj w JPL, z pomocą naszych partnerów, słodko-gorzko było zobaczyć statek kosmiczny zamknięty w kontenerze transportowym i w drodze na Florydę" - powiedział Jordan Evans, kierownik projektu Europa Clipper w JPL. "Ale mamy już inżynierów i techników Europa Clipper w Kennedy, którzy witają ten cenny ładunek i są gotowi do przeprowadzenia ostatecznego montażu i testów, abyśmy byli gotowi do startu."

NASA i SpaceX planują wystrzelenie na pokładzie rakiety Falcon Heavy z Launch Complex 39A w Kennedy jeszcze w tym roku. Okres startowy rozpoczyna się 10 października. Po zakończeniu testów i ostatecznych przygotowań, statek kosmiczny zostanie zamknięty w ochronnej owiewce ładunku i przeniesiony do hangaru SpaceX w kompleksie startowym.

Zarządzany przez Caltech w Pasadenie w Kalifornii, JPL prowadzi rozwój misji Europa Clipper we współpracy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland, dla NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie. Główny korpus statku kosmicznego został zaprojektowany przez APL we współpracy z JPL i NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. Biuro Programowe Misji Planetarnych w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla NASA w Huntsville w Alabamie zarządza programem misji Europa Clipper.

NASA's Launch Services Program, z siedzibą w Kennedy, zarządza usługami startowymi dla statku kosmicznego Europa Clipper.

.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-24 21:42