Gdzie misje ożywają

ESA

Wejdź do głównego pokoju kontrolnego ESA w Centrum Operacyjnym w Darmstadt, NiemcyZdjęcie: ESA/J. Mai

Jako europejskie centrum doskonałości w zakresie operacji satelitarnych, kontrola misji ESA jest domem dla zespołów inżynieryjnych, które kontrolują statki kosmiczne na orbicie, zarządzają naszą globalną siecią stacji śledzenia oraz projektują i budują systemy na ziemi, które wspierają misje w kosmosie. Jest to również siedziba rozwijającego się programu bezpieczeństwa kosmicznego Agencji. Od 1967 roku ponad 85 satelitów należących do ESA i jej partnerów zostało pomyślnie wystrzelonych z Darmstadt w Niemczech.

Tutaj, w "ESOC", zespołom powierza się misje, których nikt inny w Europie nie może wykonać: "pierwsze w swoim rodzaju", eksperymentalne loty, które badają naszą planetę, dostarczają krytycznych danych na temat klimatu i środowiska lub zabierają Europę poza Ziemię - w kierunku Słońca, Księżyca, Marsa i daleko w głąb Układu Słonecznego.

Niezależna zdolność do prowadzenia europejskich misji w zakresie nauk planetarnych, obserwacji Ziemi, astronomii, fizyki fundamentalnej, eksploracji i bezpieczeństwa kosmicznego ma kluczowe znaczenie dla naszej autonomii jako potęgi kosmicznej.

Centrum jest domem dla programu bezpieczeństwa kosmicznego ESA, koncentrującego się na zagrożeniach w kosmosie, które zagrażają wszystkiemu, co umożliwia współczesne społeczeństwo: śmieci kosmiczne mogą sprawić, że ważne ekonomicznie orbity Ziemi staną się bezużyteczne i zniszczyć satelity; zbliżające się asteroidy mogą uderzyć w naszą planetę; a aktywność słoneczna zagraża satelitom i astronautom, a także potencjalnie uszkadza wrażliwą infrastrukturę cywilną, taką jak sieci energetyczne na Ziemi.

Program reaguje na te zagrożenia za pomocą nowych technologii i misji, aby zapewnić swobodny dostęp do danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, dla decydentów i obywateli, w celu ochrony Ziemi. Ambitna polityka "zero zanieczyszczeń" oznacza, że Europa jest liderem w zrównoważonym wykorzystaniu naszych zasobów kosmicznych. Wspiera to Akcelerator PROTECT ESA, który ma na celu zapewnienie odpornej dostępności i funkcjonowania infrastruktury kosmicznej.

Po wcześniejszych misjach, takich jak Rosetta, Herschel, Planck i wiele innych, zespoły w ESOC realizują dziś wiele ambitnych misji, w tym:

Obecnie z ESOC wylatuje ponad 20 satelitów, a kilkanaście nowych misji jest obecnie opracowywanych do przyszłego uruchomienia, w tym JUICE, pierwsza europejska misja na Jowisza. ESOC wspiera również misje dla innych organizacji, takich jak Eumetsat, europejska agencja satelitów meteorologicznych, a także misje komercyjne.

Doświadczenie ESA sprawiło, że ESOC, "kontrola misji", jest uznawana na arenie międzynarodowej za centrum doskonałości w zakresie operacji lotów kosmicznych, inżynierii systemów naziemnych i astrodynamiki satelitarnej. Nasze zespoły kontrolują statki kosmiczne na orbicie, zarządzają globalną siecią stacji naziemnych ESA, Estrack, oraz rozwijają oprogramowanie i techniki kontroli misji.

Łącznie składa się to na "Infrastrukturę Operacji Misyjnych", która jest kluczowym zasobem strategicznym dla ESA i jej państw członkowskich - i jest unikalna w Europie. Nadzorujemy projektowanie i rozwój dostosowanych do potrzeb systemów naziemnych, które wspierają misje w kosmosie, współpracując z przemysłem w celu zapewnienia innowacyjnych, wielozadaniowych rozwiązań na przyszłość.

Rola ESA w rozwijaniu nowej infrastruktury systemów naziemnych i zdolności komunikacyjnych w głębokim kosmosie jest niezbędna dla europejskiej konkurencyjności i przywództwa. Nasza wiedza specjalistyczna w zakresie operacji i koordynacji międzynarodowej zapewnia Europie wiodącą rolę w wyznaczaniu globalnych standardów lotów kosmicznych.

Niezależna i bezpieczna zdolność do obsługi pełnego zakresu misji ESA, obecnych i przyszłych, stanowi podstawę autonomii Europy jako potęgi kosmicznej. Centrum operacji kosmicznych ESA jest centrum doskonałości, motorem innowacji i czynnikiem umożliwiającym rozwój przemysłu. Zwiększona przepustowość łącza danych, ulepszone cyberbezpieczeństwo na linii kosmos-ziemia, wysoce wydajne i precyzyjne usługi w zakresie dynamiki lotu i analizy misji oraz zaawansowane możliwości monitorowania, kontroli i symulacji zapewniają Europie wiodącą pozycję w lotach kosmicznych.

Ta strona już Ci się spodobała, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-18 14:27