Kanadyjski instrument pomaga Curiosity odkrywać marsjańskie kryształy
2024-09-23
W maju 2024 roku, podczas gdy łazik Curiosity badał nierówny marsjański teren, przejechał po skale, która pękła, ujawniając zaskakujące odkrycie: lśniące kryształy siarki. Coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na czerwonej planecie!
Kryształy te są czystą, elementarną siarką, co jest nieoczekiwane na Marsie. Spektrometr rentgenowski cząstek alfa (APXS), kanadyjski wkład w Curiosity, odegrał ważną rolę w tym odkryciu. Zamontowany na robotycznym ramieniu Curiosity, kanadyjski instrument bombardował siarkę promieniowaniem rentgenowskim i cząstkami alfa, ujawniając ich prawdziwą, elementarną naturę.
Siarka tworzy się w bardzo specyficznych warunkach, więc znalezienie jej w czystej, elementarnej postaci sugeruje, że Mars mógł doświadczyć środowisk, których nigdy sobie nie wyobrażaliśmy. Odkrycie to dodaje kolejny element układanki do tajemnicy, czy Mars mógł wspierać życie w swojej starożytnej przeszłości.
Podczas gdy Curiosity kontynuuje wspinaczkę na Mount Sharp, 5-kilometrową górę, która skrywa miliardy lat marsjańskiej historii, APXS będzie nadal pomagać naukowcom w odkrywaniu tajemnic czerwonej planety - dokonując odkryć, które są tak ekscytujące, jak nieoczekiwane!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.