Komunikat prasowy: 33 miliony funtów dla krajowego programu kosmicznego
Narodowy Program Innowacji Kosmicznych (NSIP). 33 miliony funtów na najnowocześniejsze brytyjskie technologie kosmiczne w celu pobudzenia innowacji i wzrostu.
Projekty o wartości 33 milionów funtów pochodzą z Narodowego Programu Innowacji Kosmicznych Brytyjskiej Agencji Kosmicznej - zaprojektowanego w celu inwestowania w technologie o wysokim potencjale, napędzania innowacji i odblokowywania wzrostu w całej Wielkiej Brytanii.
Osiem dużych projektów otrzyma 24 miliony funtów z całkowitej kwoty. Obejmują one finansowanie testu rakiety suborbitalnej przez HyImpulse (Glasgow) z portu kosmicznego SaxaVord na Szetlandach, wsparcie dla Rolls Royce (Derby) w celu opracowania mikroreaktorów wspierających eksplorację kosmosu oraz wsparcie dla SuperSharp, spin-outu Uniwersytetu Cambridge, w celu opracowania i uruchomienia teleskopu wykrywającego ciepło w celu zebrania danych, które mogą być wykorzystane do walki z kryzysem klimatycznym.
Finansowanie wesprze również Lunasa (Harwell) w celu zbudowania i przetestowania technologii pomagającej satelitom bezpiecznie dokować do siebie nawzajem, Orbit Fab (Harwell) w celu opracowania rozwiązania do tankowania satelitów oraz Wayland Additive (Huddersfield) w celu opracowania elektronicznego systemu napędowego.
Projekt prowadzony przez Spire Global (Glasgow) będzie dalej rozwijał technologię dostarczania unikalnych danych prognozowania pogody do globalnych centrów prognozowania pogody, podczas gdy ETL Systems (Hereford) będzie rozwijać rewolucyjny sprzęt naziemny, który łączy satelity z sieciami komórkowymi 5G i 6G, poprawiając łączność.
Sekretarz stanu DSIT Peter Kyle powiedział:
Od walki ze zmianami klimatycznymi po pozostawanie w kontakcie z bliskimi, technologie kosmiczne odgrywają ważną rolę w wielu aspektach naszego codziennego życia.
Wspieranie rozwoju brytyjskich firm kosmicznych jest również niezbędne do napędzania wzrostu gospodarczego, zwiększania produktywności i tworzenia dobrobytu w każdej społeczności.
Nasze 33 miliony funtów zainwestowane w te projekty podkreślają ogromny potencjał brytyjskiego przemysłu kosmicznego, zwłaszcza gdy współpracujemy z międzynarodowymi partnerami.
Dodatkowe 15 projektów "Kick Starter" otrzyma łącznie 9 milionów funtów. Będą one wspierać technologie i aplikacje, które znajdują się na wcześniejszym etapie rozwoju i zwiększać ich gotowość do wykorzystania w przedsięwzięciach komercyjnych i naukowych. Projekty obejmują szeroki zakres możliwości związanych z przestrzenią kosmiczną, od obsługi orbitalnej i produkcji, a także zaawansowanego rozwoju materiałów i wykorzystania zdjęć satelitarnych.
Dr Paul Bate, dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, powiedział:
Te nowe projekty pomogą pobudzić wzrost gospodarczy, stworzyć więcej wysokiej jakości miejsc pracy, chronić naszą planetę i zachować środowisko kosmiczne dla przyszłych pokoleń. Trafiają one w sedno tego, co chcemy osiągnąć jako krajowa agencja kosmiczna, która wspiera najnowocześniejsze innowacje, szerzy możliwości w całej Wielkiej Brytanii i dostarcza korzyści z przestrzeni kosmicznej z powrotem obywatelom na Ziemi.
Przewodniczący stowarzyszenia handlowego UKspace, John Hanley, powiedział:
Ta inwestycja w przemysł kosmiczny pokazuje znaczenie finansowania za pośrednictwem programu krajowego w celu odblokowania innowacyjnej współpracy we wszystkich częściach Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do dalszego wzmocnienia sektora i rozwoju, który obserwowaliśmy w ostatnich latach.
Prowadzony przez HyImpulse UK we współpracy z Cranfield University, Birmingham University i AVICON Partnership.
Projekt ten ma na celu przeprowadzenie pionowego startu rakiety sondującej z portu kosmicznego SaxaVord na Szetlandach, w celu opracowania kluczowych komponentów przyczyniających się do orbitalnej usługi startowej. HyImpulse zamierza zapewnić w pełni zintegrowaną pionowo usługę startową dla taniego, szybkiego, elastycznego i niezawodnego rozmieszczania małych satelitów na niskich orbitach synchronicznych Ziemi i Słońca.
Prowadzony przez Super Sharp Space Systems we współpracy z University of Cambridge.
Projekt będzie wspierał uruchomienie innowacyjnego, rozkładanego, termicznego teleskopu podczerwieni (TIR) na orbicie do obserwacji Ziemi. Teleskop TIR będzie zbierał dane, które posłużą do podjęcia pozytywnych działań na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych.
Prowadzony przez Rolls-Royce Submarines we współpracy z Bangor University, University of Oxford i Rolls Royce Bristol.
Projekt podniesie ogólny poziom gotowości technologicznej dla mikroreaktorów kosmicznych, wypełniając lukę do pełnej demonstracji lotów kosmicznych i komercjalizacji kosmicznej energii jądrowej.
Prowadzony przez Spire Global we współpracy z STAR-Dundee, Met Office i STFC RAL Space.
Projekt ten będzie opierał się na wcześniejszych osiągnięciach Hyperspectral Microwave Sounder (HYMS), aby przyspieszyć go w kierunku misji operacyjnej dostarczania danych prognozowania pogody do globalnych centrów numerycznego prognozowania pogody (NWP) i tworzenia unikalnych produktów pogodowych.
Prowadzony przez Wayland Additive we współpracy z Mars Space Ltd. projekt ma na celu przyspieszenie realizacji misji operacyjnej.
Projekt ma na celu dostosowanie technologii napędu elektrycznego statku kosmicznego Mars Space Ltd (MSL) i zastosowanie jej do wytwarzania addytywnego proszków metali wiązką elektronów w maszynach Calibur firmy Wayland Additive Ltd. Dostęp do tej technologii i przeniesienie jej do zastosowań naziemnych zaowocuje ekonomią skali dla technologii pustej katody MSL, przynosząc korzyści zarówno sektorowi kosmicznemu, jak i naziemnemu.
Prowadzony przez Orbit Fab we współpracy z MDA Space and Robotics oraz University of Southampton.
Projekt opracuje pełne rozwiązanie interfejsu wysokociśnieniowego do poziomu kwalifikacji lotniczych. Pozwoli to połączyć wszystkie krytyczne elementy tankowania w opracowane w Wielkiej Brytanii rozwiązanie interfejsu niezależnego od ciśnienia, które może być wykorzystywane we wszystkich przyszłych misjach tankowania Orbit Fab.
Prowadzony przez Lúnasa we współpracy z Orbit Fab.
Lúnasa zamierza wspólnie zaprojektować, zintegrować i przetestować swój autonomiczny zestaw Rendezvous Proximity Operations (RPO) wokół komercyjnie dostępnego interfejsu dokowania i tankowania satelitów Orbit Fab. Lúnasa rozmieści zestaw RPO w przestrzeni kosmicznej i przeprowadzi pierwszą w swoim rodzaju komercyjną demonstrację autonomicznego zbliżenia między dwoma MicroSatami.
Prowadzony przez ETL Systems.
ETL Systems opracuje postęp w technologii satelitarnego segmentu naziemnego, łącząc sieci naziemne (NTN), w tym satelity, z sieciami naziemnymi, takimi jak 5G i 6G, wraz z wirtualizacją chmury. Ułatwi to płynne zmiany kształtu fali i dostosuje się do urządzeń brzegowych, takich jak terminale satelitarne.
Prowadzony przez Magdrive we współpracy z Orbit Fab i University of Southampton.
Projekt ten będzie rozwijał i skalował system napędu plazmowego Magdrive - "SuperMagdrive". Projekt koncentruje się na rozwoju systemu zasilania, ostatecznie demonstrując technologię za pomocą pożaru testowego. Zastosowania tej technologii obejmują zarówno operacje rendez-vous i zbliżeniowe, jak i operacje tankowania w przestrzeni kosmicznej, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej przestrzeni kosmicznej.
Prowadzony przez Lightricity we współpracy z AVS Added Value Solutions i University of Leicester.
Lightricity będzie współpracować z partnerami w celu dostarczenia na orbitę elastycznego koca lub arkusza słonecznego do zastosowania w zasilaniu ładunków satelitarnych i potencjalnie elektrycznego napędu satelitarnego, szczególnie odpowiedniego dla małych i średnich satelitów.
Prowadzony przez STFC we współpracy z University of Strathclyde, UK Atomic Energy Authority i SJE Space.
DIGGER to studium wykonalności dotyczące tego, czy naziemne ukierunkowane wiercenie energetyczne (plazma/mikrofale) może zostać zaadaptowane do zastosowań kosmicznych, w szczególności do eksploracji Księżyca.
Prowadzony przez STFC RAL Space we współpracy z University of Glasgow i Spire Global.
Projekt opracuje krytyczny wzmacniacz niskoszumowy i technologię detektorów, które będą stanowić rdzeń następnej generacji instrumentów teledetekcji atmosferycznej. Zastosowania wykraczają poza gromadzenie danych do prognozowania pogody, a przypadki użycia są opracowywane w rozwijających się dziedzinach badań nieniszczących fal milimetrowych, diagnostyki laserowej i synchrotronowej krótkich impulsów, obrazowania bezpieczeństwa i zapobiegania kradzieży.
Prowadzony przez Lodestar Space we współpracy z Momentus Space, Growbotics i University of Glasgow.
Lodestar Space opracuje niezależne od platformy modułowe ramię robotyczne do wykonywania dynamicznych operacji kosmicznych zależnych od kontaktu. Przeznaczone do lotu na platformie Vigoride firmy Momentus, partnerstwo obejmuje również Growbotics i University of Glasgow, aby wyposażyć Wielką Brytanię w suwerenne możliwości inspekcji, ochrony i naprawy kluczowych zasobów poza Ziemią.
Prowadzony przez UK Research and Innovation (UKRI).
Projekt kontynuujący rozwój koronografu SCOPE, UKRI ma na celu obrazowanie słonecznych koronalnych wyrzutów masy (CME), zwiększając naszą zdolność do przewidywania nadejścia CME, a tym samym pogody kosmicznej, postępując w kierunku instrumentu kwalifikującego się do ochrony środowiska.
Prowadzony przez Uniwersytet w Leicester.
Projekt opracuje i zademonstruje usprawnione algorytmy uczenia maszynowego zdolne do spełnienia wymagań dotyczących mocy statku kosmicznego i wydajności obliczeniowej przy użyciu dronów. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę działania w czasie rzeczywistym i zbliżonym do rzeczywistego w różnych zastosowaniach obserwacji Ziemi, od wykrywania pożarów po monitorowanie zatorów w transporcie.
Prowadzony przez Frontier Space Technologies we współpracy z Cranfield University.
Frontier Space Technologies Ltd i Cranfield University będą rozwijać swoje laboratorium SpaceLab, zdolne do przeprowadzania eksperymentów w warunkach mikrograwitacji. Konkretne ulepszenia znacznie zwiększą możliwości odkrywania leków i wytwarzania na orbicie produktów o wysokiej wartości. Zastosowania obejmują farmaceutykę, nauki biologiczne i materiałoznawstwo.
Prowadzony przez Uniwersytet Loughborough we współpracy z Uniwersytetem Cambridge.
Projekt opracuje nowatorskie kosmiczne urządzenie fotowoltaiczne, umożliwiające tworzenie tanich, wysoce odpornych systemów energii słonecznej, które spełniają złożone wymagania aplikacji kosmicznych nowej generacji.
Prowadzony przez iCOMAT we współpracy z Cranfield University
Projekt opracuje i prototypuje lekkie zwierciadła z włókna węglowego przy użyciu nowej technologii sterowania włóknami. Głównym celem jest opracowanie ram projektowych symulacji, a następnie wyprodukowanie reprezentatywnego artykułu demonstracyjnego w celu potwierdzenia korzyści płynących ze sterowania włóknami.
Prowadzony przez Stellar Advanced Concepts we współpracy z Uniwersytetem w Manchesterze.
Projekt będzie pracował nad symulacją systemu napędu elektrycznego oddychającego powietrzem (ABEP) w celu odblokowania nowych możliwości na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej (VLEO).
Prowadzony przez Uniwersytet Lancaster
Uniwersytet Lancaster opracuje nadajnik satelitarny umożliwiający ultra-przepustowe łącza satelitarne w paśmie D (134 - 141 GHz) z nowatorską techniką wielu anten lub MIMO (Multiple Input Multiple Output) zasilaną przez Travelling Wave Tubes (TWTs).
Prowadzony przez ClearSpace Today we współpracy z Satellite Applications Catapult.
Projekt opracuje wszechstronny mechanizm przechwytywania dla dużych nieprzygotowanych satelitów. Rozwój obejmuje analizę potencjalnych klientów i identyfikację bezpiecznych lokalizacji przechwytywania, stworzenie narzędzia symulacyjnego do badania scenariuszy przechwytywania i testowanie systemu robotyki opartego na wstępnym projekcie mechanizmu przechwytywania.
Prowadzony przez BiologIC Technologies we współpracy z Axiom Space.
Projekt zoptymalizuje system produkcji biomateriałów firmy BiologIC Technologies, zbudowany przy użyciu wiodącej na świecie technologii biokomputerowej, aby wytrzymał start w kosmosie, działał w warunkach mikrograwitacji i zapewniał kompatybilność z infrastrukturą kosmiczną.
Prowadzony przez HR Wallingford.
Projekt przetestuje wykonalność dwóch zestawów nowatorskich innowacji w zakresie obserwacji Ziemi, zajmując się strategicznym priorytetem wycieków ścieków. SOARS zastosuje techniki identyfikacji wycieków ropy do wycieków ścieków i wykorzysta nowatorskie techniki uczenia maszynowego do oceny ich wpływu.
Powyższe dane dotyczące finansowania projektu zostały zaokrąglone i reprezentują finansowanie zapewnione przez Brytyjską Agencję Kosmiczną, z wyłączeniem dodatkowych wkładów wnioskodawców i partnerów projektu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.