Komunikat prasowy: 9 milionów funtów na instrumenty satelitarne do monitorowania klimatu

UK Space Agency

Dostarczone przez Centrum Instrumentów Obserwacji Ziemi (CEOI) 9 milionów funtów wesprze 12 projektów, które zwiększą zdolność monitorowania atmosfery ziemskiej i pomiaru krytycznych emisji, takich jak dwutlenek węgla, metan i dwutlenek azotu. Podwaja to poprzednią największą rundę finansowania programu.

Opracowywane instrumenty mogą dać wyraźniejszy obraz tego, gdzie mają miejsce działania i incydenty powodujące wysoki poziom emisji - takie jak pożary lub nieefektywne techniki rolnicze - umożliwiając decydentom koordynowanie skuteczniejszych reakcji.

Andrew Griffith MP, minister ds. przestrzeni kosmicznej w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii, powiedział:

Ta ekscytująca nowa generacja instrumentów satelitarnych, wspierana przez 9 milionów funtów rządowego finansowania, odegra kluczową rolę w naszych wysiłkach na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, wskazując, gdzie emisje są najwyższe na naszej planecie i cementując wiodącą pozycję Wielkiej Brytanii w obserwacji Ziemi, jednocześnie pomagając przyciągnąć więcej prywatnych inwestycji do tego szybko rozwijającego się sektora.

Beth Greenaway, szefowa działu obserwacji Ziemi i klimatu w Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, powiedziała:

Satelity odgrywają istotną rolę w monitorowaniu emisji, wzorców pogodowych i innych czynników środowiskowych, wykorzystując różnorodne czujniki i instrumenty, które zwracają informacje na Ziemię. Rzeczywiście, niektóre z tych informacji można zebrać tylko z kosmosu.

Te nowe projekty podkreślają siłę i różnorodność brytyjskiej wiedzy specjalistycznej zarówno na uniwersytetach, jak i w firmach w całej Wielkiej Brytanii - są one w czołówce wynalazców najnowszych narzędzi i technik. Szesnaste zaproszenie CEOI pokazuje, że jesteśmy gotowi dorównać zaangażowaniu brytyjskiego sektora kosmicznego w zapewnienie, że możliwości obserwacji Ziemi pozostaną w czołówce światowego popytu.

Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie obserwacji Ziemi, zobowiązując się do przeznaczenia 314 milionów funtów na programy obserwacji Ziemi w ramach rekordowej inwestycji 1,8 miliarda funtów w Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

W zeszłym miesiącu ESA zakwalifikowała dwa ambitne brytyjskie projekty do najnowszej rundy swojego programu Earth Explorers, poświęconego wspieraniu najbardziej innowacyjnych misji satelitarnych, które pomogą pozytywnie wpłynąć na naukę o klimacie i operacyjne monitorowanie środowiska.

Obydwa projekty, które w przeszłości otrzymały dofinansowanie z programu CEOI, obejmują Hydroterra+, który zostałby umieszczony na orbicie geostacjonarnej w celu dostarczania danych dwa razy dziennie na temat cykli wodnych i wydarzeń tektonicznych nad Europą, Morzem Śródziemnym i północną Afryką, oraz Keystone, który zapewniłby pierwsze bezpośrednie obserwacje tlenu atomowego na wysokości od 50 do 150 km, aby pomóc naukowcom zbadać wpływ cykli słonecznych i pogody kosmicznej na poszczególne regiony naszej atmosfery.

Program Earth Explorers obejmuje misje takie jak europejsko-japońska EarthCARE, która ma wystartować jeszcze w tym miesiącu w celu poprawy wiarygodności prognoz klimatycznych i pogodowych. Trwająca ponad dekadę misja EarthCARE ma znaczący brytyjski wkład w postaci Airbus Defence & Space UK, Surrey Satellite Technology, Thales Alenia Space UK, RAL Space, Teledyne e2v, GMV-UK, Telespazio UK, CGI UK i kilku brytyjskich uniwersytetów.

Inne nadchodzące misje obejmują Biomass, która jest budowana w Wielkiej Brytanii przez Airbus w celu dostarczenia kluczowych informacji o stanie lasów i ich zmianach.

Pula CEOI w wysokości 9 milionów funtów zostanie wzmocniona o ponad 2 miliony funtów dodatkowego finansowania z sektora akademickiego i prywatnego.

Nicolas Leveque, dyrektor CEOI, powiedział:

To dodatkowe finansowanie z Brytyjskiej Agencji Kosmicznej pokazuje jej ciągłe wsparcie dla rozwoju wysokiej klasy technologii teledetekcji. Technologie te wypełnią wiele luk w naszych możliwościach obserwacyjnych i pomogą lepiej zrozumieć niektóre z bardziej złożonych procesów napędzających klimat i środowisko Ziemi. Ta runda finansowania będzie działać jako akcelerator, przyspieszając uruchomienie nowych instrumentów o kilka lat.

Z zadowoleniem przyjmujemy również reaktywność społeczności badawczej, akademickiej i przemysłowej, która opracowała ambitne plany pracy odpowiadające poziomowi inwestycji.

CITISCAN ma na celu dalszy rozwój dwóch nowych instrumentów do pomiaru aerozoli, takich jak dwutlenek azotu, w wysokiej rozdzielczości, w czasie zbliżonym do rzeczywistego na obszarach miejskich. Projekt będzie dalej definiował konkretne wymagania misji poprzez współpracę społeczności i postęp w kierunku gotowości technologicznej poprzez przeprojektowanie i dojrzewanie elektroniki.

CAITDM rozwiąże luki w naszej wiedzy na temat górnej atmosfery, wykorzystując akcelerometr zimnych atomów do precyzyjnego pomiaru jej przestrzennych i czasowych fluktuacji. W ramach projektu zostanie zbudowana w pełni funkcjonalna płytka prototypowa w celu zademonstrowania koncepcji, przy jednoczesnym opracowaniu elektroniki sterującej i technologii laserowej na pokładzie.

SOLSTICE ma na celu poprawę monitorowania zmian w atmosferze przy użyciu dwóch współpracujących ze sobą instrumentów: HIROS to termiczny spektrometr podczerwieni dostarczający informacji na temat przenoszenia gazów w atmosferze, a HSDI to urządzenie do obrazowania pary wodnej, aerozoli i ciśnienia powietrza. W ramach projektu opracowany i przetestowany zostanie reprezentatywny model ładunku, zweryfikowana zostanie jego naukowa dokładność i wartość, a także opracowane zostaną interfejsy danych i platformy naziemne.

Projekt ten ma na celu opracowanie rozwijającego się, samonastawnego termicznego teleskopu kosmicznego na podczerwień do tworzenia map, które mogą identyfikować działania o wysokiej emisji dwutlenku węgla, a także identyfikować pożary lub poprawiać nawadnianie upraw. Poprzez CEOI zespół zamierza opracować prototyp platformy dla małego satelity.

W oparciu o wcześniejsze wsparcie, NIMCAM ma na celu wykorzystanie rosnącego zapotrzebowania na pomiary metanu poprzez budowę kamery o wysokiej rozdzielczości przestrzennej w bliskiej podczerwieni, aby poprawić globalny zasięg i odkryć mniejsze wycieki niż kiedykolwiek wcześniej. Dotacja koncentruje się na demonstracji w powietrzu, a także na misji satelitarnej i projektowaniu instrumentów oraz testowaniu środowiska kosmicznego.

Kamery hiperspektralne mogą namierzać cząsteczki takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek azotu, tlenek węgla i metan w atmosferze w celu pomiaru emisji dwutlenku węgla i jakości powietrza, a ta nowa generacja technologii stworzy nową generację detektorów. W ramach projektu opracowany zostanie model kamery na płytce prototypowej i przeprowadzona zostanie podstawowa charakterystyka w ramach działań związanych z podnoszeniem gotowości technologicznej.

Podczas gdy HydroGNSS ma zostać uruchomiony w 2024 roku, SSTL zamierza zbadać inne nowatorskie zastosowania systemu. W ramach projektu zbadane zostaną metody uzyskiwania altimetrii globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS), łączenie z innymi dostawcami GNSS oraz wpływ zakłóceń częstotliwości radiowych.

Ten nowatorski instrument ma na celu mapowanie środowiska promieniowania Ziemi in-situ i w czasie rzeczywistym, co jest niezbędne dla satelitów opartych na obrazach i ich kalibracji tła. W ramach tych prac zostanie opracowany i przetestowany wczesny model demonstracyjny oraz dojrzały projekt, który zmieści się w 0,5-kubicznym satelicie.

Prace te koncentrują się na dalszym rozwoju odbiornika 3,5 THz dla misji Keystone poświęconej badaniu słabo poznanej mezosfery i dolnej termosfery atmosfery. Poprzez program testowania i rozwoju oraz integrację komercyjnej diody Schottky'ego, projekt podniesie poziom gotowości technologicznej i zweryfikuje częstotliwość radiową, wydajność elektroniczną i termiczną instrumentu.

Projekt ten ma na celu poprawę wykorzystania bardzo długich fal podczerwonych (VLWIR) poprzez zmniejszenie szumu prądu ciemnego nieodłącznie związanego z tymi instrumentami, co prowadzi do dokładniejszych i wydajniejszych detektorów. W ramach projektu opracowana zostanie nowa matryca VLWIR i zebrane zostaną dane na temat jej wydajności.

Ogromny wzrost dostępnych danych z satelitów wymaga nowych metod przetwarzania i organizowania tych danych, aby były one użyteczne i wartościowe. Projekt ten rozpoczyna opracowywanie jednostki przetwarzania AI, która ostatecznie trafi na pokład satelitów w celu wstępnej analizy danych, ich ulepszania lub sortowania przed zajęciem ograniczonej przepustowości po powrocie na Ziemię.

Projekt ten ma na celu połączenie funkcji dwóch typów magnetometrów w jednym instrumencie, co pozwoli na obniżenie kosztów, poprawę dokładności danych i szereg nowych zastosowań, takich jak pogoda kosmiczna i obserwacja Ziemi. Wstępne prace obejmą analizę orbity i wymagań dotyczących hałasu, a także zdefiniowanie architektury magnetometru, zbadanie implikacji inżynieryjnych i opracowanie oceny wykonalności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-14 04:28