Komunikat prasowy: Brytyjscy naukowcy wykorzystują sondę Euclid do badania tajemnic ciemnego Wszechświata

UK Space Agency

Obraz Euclid gromady galaktyk Abell 2390. Źródło: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, przetwarzanie obrazu przez J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi; CC BY-SA 3.0 IGO lub ESA Standard Licence.

W lipcu 2023 r. wystartowała misja Europejskiej Agencji Kosmicznej Euclid, której celem jest mapowanie "ciemnego Wszechświata". Obejmuje to obserwację dwóch miliardów galaktyk w celu stworzenia trójwymiarowej mapy wszechświata i zebrania danych na temat tego, jak jego struktura ukształtowała się w kosmicznej historii.

Opublikowane dziś zdjęcia i wyniki badań przedstawiają wczesne ustalenia - z zaledwie 24 godzin obserwacji - dając wgląd w moc Euclid w poszukiwaniu nowych planet, badaniu ciemnej materii i odpowiadaniu na fundamentalne pytania.

Dr Caroline Harper, dyrektor ds. nauki o kosmosie w Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, powiedziała:

Kluczową częścią naszego celu jako agencji kosmicznej jest lepsze zrozumienie Wszechświata, z czego jest zbudowany i jak działa. Nie ma na to lepszego przykładu niż misja Euclid - wiemy, że większość Wszechświata składa się z niewidocznej ciemnej materii i ciemnej energii, ale tak naprawdę nie rozumiemy, co to jest i jak wpływa na sposób, w jaki Wszechświat ewoluuje.

Misje naukowe takie jak Euclid generują ogromne ilości cennych danych dla naukowców na całym świecie, a brytyjscy naukowcy odegrali wiodącą rolę w rozwoju misji i dostarczaniu tych wczesnych wyników, mniej niż rok po uruchomieniu.

Wśród artykułów naukowych znajduje się jeden autorstwa profesora Marka Croppera z UCL Mullard Space Science Laboratory, który przez 16 lat kierował projektowaniem i rozwojem kamery optycznej VIS, współpracując z zespołami z UCL, Open University i całej Europy.

W artykule przedstawiono przegląd kamery optycznej VIS Euclid, która jest jedną z największych w historii wysłanych w kosmos i wspieraną przez 20 milionów funtów z funduszy Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

Profesor Mark Cropper powiedział:

Są to największe zdjęcia Wszechświata, jakie kiedykolwiek wykonano z kosmosu, obejmujące duże połacie nieba w najdrobniejszych szczegółach. Pokazują one szeroki potencjał Euclid, od odkrywania nowych planet po badanie ogromnych skupisk galaktyk.

Aby osiągnąć swój główny cel, jakim jest lepsze zrozumienie ciemnej energii i ciemnej materii, pomiary Euclid muszą być niezwykle precyzyjne. Wymaga to kamery, która jest niezwykle stabilna, niezwykle dobrze poznana, a warunki wewnątrz niej muszą być bardzo dokładnie kontrolowane. Opracowana przez nas kamera VIS nie tylko zapewni piękne obrazy, ale pomoże nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące roli ciemnej energii i ciemnej materii w ewolucji Wszechświata.

Inna praca profesor Niny Hatch z Uniwersytetu w Nottingham bada grupę galaktyk znaną jako Gromada Perseusza. Gromada Perseusza znajduje się 240 milionów lat świetlnych od Ziemi i zawiera tysiące galaktyk zanurzonych w ogromnym obłoku gorącego gazu. Jest to kluczowy cel badań, ponieważ takie gromady galaktyk mogą powstawać tylko w obecności ciemnej materii.

Profesor Nina Hatch powiedziała:

Obrazy gromady Perseusza wykonane przez Euklidesa ujawniły słabą poświatę między galaktykami, znaną jako światło wewnątrz gromady. Światło to może pomóc nam w mapowaniu ciemnej materii, jeśli zrozumiemy, skąd pochodzą gwiazdy wewnątrz gromady. Badając ich kolory, jasność i konfiguracje, odkryliśmy, że pochodzą one z małych galaktyk, co jest zaskakujące, ponieważ teorie sugerują, że powinny one pochodzić z masywnych galaktyk.

To odkrycie przybliża nas do wykorzystania światła wewnątrz gromady do badania ciemnej materii. Nasza praca wspiera misję Euclid polegającą na zrozumieniu ciemnej energii i ciemnej materii, zwłaszcza w formowaniu struktur takich jak gromada Perseusza.

Oprócz instrumentu VIS, Wielka Brytania odgrywa również ważną rolę w Euclid Science Ground Segment, który przetwarza dane powracające z teleskopu na produkty gotowe do wykorzystania w nauce. Konsorcjum brytyjskich uniwersytetów pod przewodnictwem Uniwersytetu w Edynburgu zapewnia potoki przetwarzania danych słabych soczewek, co jest krytycznym elementem misji naukowej.

Profesor Andy Taylor z Uniwersytetu w Edynburgu, który kieruje brytyjskim zespołem analizy danych Euclid i analizą danych soczewkowania grawitacyjnego Euclid, powiedział:

Te nowe obrazy z Euclid są absolutnie oszałamiające. Pokazują one zarówno jakość obrazu, jak i ogromny obszar nieba widziany przez Euclid podczas każdej obserwacji. Obraz gromady galaktyk, Abell 2390, jest spektakularną demonstracją zdolności Euclid do przeprowadzenia najwyższej jakości badania soczewkowania grawitacyjnego, na jakie liczyliśmy. Każdy z obrazów jest bogaty w informacje, które dopiero zaczynamy wydobywać.

Teledyne e2v, z siedzibą w Chelmsford, dostarczyła detektory naładowanych par teleskopu w ramach dużego kontraktu przemysłowego z Europejską Agencją Kosmiczną.

Kredyt: Teledyne e2v

Antonio Spatola, dyrektor ds. rozwoju biznesu i sprzedaży, Teledyne e2v powiedział:

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wnieść technologię wspomagającą do tej ważnej misji naukowej. Teledyne Space Imaging posiada 36 czujników widzialnych CCD273-84, co daje 600 milionów pikseli w instrumencie VIS. Posiadamy również 16 czujników podczerwieni H2RG z ponad 66 milionami pikseli w podczerwieni na NISP. Od tego czasu Euclid dostarczył olśniewające obrazy kosmosu, demonstrując zdolność naszych czujników do tworzenia niezwykle ostrych obrazów w świetle widzialnym i podczerwieni.

Razem te działania oznaczają kompleksowe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w misję, od pomiarów fotonów i przetwarzania danych po kosmologię.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher powiedział:

Euclid demonstruje europejską doskonałość w nauce granicznej i najnowocześniejszej technologii oraz pokazuje znaczenie współpracy międzynarodowej.

Misja jest wynikiem wielu lat ciężkiej pracy naukowców, inżynierów i przemysłu z całej Europy oraz członków konsorcjum naukowego Euclid z całego świata, zebranych przez ESA. Mogą być dumni z tego osiągnięcia - wyniki są niemałym wyczynem dla tak ambitnej misji i tak złożonej nauki podstawowej. Euclid jest na samym początku swojej ekscytującej podróży do mapowania struktury Wszechświata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-23 13:28