Kontrakt zabezpiecza budowę dla misji ESA Harmony

ESA

ESA przyznała kontrakt o wartości ponad 280 milionów euro niemieckiej firmie OHB na budowę dwóch satelitów ESA Harmony Earth Explorer.

Ta innowacyjna misja badawcza dostarczy cennych nowych danych na temat różnych procesów zachodzących na Ziemi, od zmian kształtu powierzchni ziemi spowodowanych trzęsieniami ziemi i aktywnością wulkaniczną po wgląd w ruch lodowców. Ponadto zwiększy nasze zrozumienie interakcji między górnym oceanem a dolną atmosferą, co przyczyni się do głębszego zrozumienia dynamicznych systemów Ziemi.

Kontrakt został podpisany dzisiaj przez Simonettę Cheli, dyrektora ESA ds. programów obserwacji Ziemi, oraz Rüdigera Schönfelda, członka zarządu OHB System AG, podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbywa się w Mediolanie.

Simonetta Cheli powiedziała: "Jesteśmy podekscytowani przyznaniem kontraktu przemysłowego o wartości ponad 280 milionów euro firmie OHB System AG jako głównemu wykonawcy dwóch satelitów Harmony.

"Ta ekscytująca nowa misja składa się z dwóch identycznych satelitów, z których każdy przenosi radar z syntetyczną aperturą tylko do odbioru i wielopłaszczyznowy instrument termiczno-podczerwony. Będą one krążyć wokół Ziemi w konwoju z satelitą Copernicus Sentinel-1, aby uzyskać nowe informacje, które pozwolą odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące procesów zachodzących w systemie ziemskim.

"Zapewniając zróżnicowaną gamę pomiarów o wysokiej rozdzielczości ruchu występującego na powierzchni Ziemi lub w jej pobliżu, w pełni oczekujemy, że Harmony będzie opierać się na sukcesie naszych innych misji Earth Explorer. Misje te wniosły znaczący wkład w naszą wiedzę o tym, jak działa Ziemia. A teraz Harmony jest gotowa do dalszego pogłębiania naszego zrozumienia poprzez dostarczanie cennych danych, które przyniosą korzyści nauce o systemie ziemskim i badaniom klimatu."

Rüdiger Schönfeld dodał: "Dziękujemy ESA za zaufanie w tworzeniu tej złożonej misji, a teraz z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie budowy. Jako nasi podwykonawcy dla Harmony, Thales Alenia Space we Włoszech jest odpowiedzialny za radar z syntetyczną aperturą, a ABB w Kanadzie za kamerę termowizyjną.

"Po podpisaniu umowy, Harmony rusza pełną parą, która musi zostać zbudowana w ciągu najbliższych pięciu lat, aby satelity mogły spotkać się na rendez-vous z satelitą Copernicus Sentinel-1."

Florence Héli?re, kierownik projektu Harmony, dodała: "Doświadczenie i zaangażowanie naszych partnerów przemysłowych są nieocenionymi atutami misji Harmony, pomagając nam osiągnąć nasze spotkanie z satelitą Sentinel-1 i pogłębić nasze naukowe zrozumienie systemu Ziemi."

Dwa satelity Harmony będą krążyć wokół Ziemi w tandemie z satelitą Sentinel-1 programu Copernicus, którego konfiguracja będzie się zmieniać w trakcie życia Harmony na orbicie.

W różnych konfiguracjach instrumenty radarowe z syntetyczną aperturą satelitów Harmony odbierają sygnały radarowe Sentinel-1, które odbijają się lub "rozpraszają wstecznie" od powierzchni Ziemi. Jednocześnie instrumenty termiczno-podczerwone Harmony zapewniają uzupełniające obserwacje powierzchni morza, a także pozycji i ruchu chmur nad nim.

Ta technika zapewni bogactwo unikalnych danych na temat interakcji ocean-ice-atmosfera w bezprecedensowej rozdzielczości, aby uzyskać lepszy wgląd w wymianę ciepła w górnym oceanie, czynniki powodujące ekstremalne warunki pogodowe, takie jak huragany i długoterminowe skutki zmian klimatu.

Dostarczy również danych na temat naprężeń wiatru powierzchniowego, prądów powierzchniowych, fal oceanicznych i temperatury powierzchni morza w różnych skalach. Osiąga się to poprzez jednoczesną obserwację powierzchni oceanu z różnych kierunków za pomocą kolokowanych systemów radarowych i termowizyjnych satelitów.

Nad lądem Harmony dostarczy informacji do oszacowania niewielkich zmian w kształcie powierzchni lądu, takich jak te prowadzące do trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej, przyczyniając się w ten sposób do oceny geozagrożeń na obszarach aktywnych geologicznie.

Misja dostarczy również nowych informacji do badania deformacji 3D i dynamiki przepływu lodowców w szybko zmieniających się strefach brzegowych lądolodów, co pozwoli lepiej zrozumieć, w jaki sposób utrata lodu z lodowców wpływa na wzrost poziomu morza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-10-15 13:16