Matematyka, mentoring, macierzyństwo: Za kulisami pracy inżynierów NASA
Inżynieria to ogromna dziedzina o nieskończonej liczbie zastosowań. Od lotnictwa po ergonomię, inżynierowie odgrywają ważną rolę w projektowaniu, budowaniu i testowaniu technologii wokół nas.
Poprosiliśmy trzech inżynierów z Centrum Badawczego NASA Ames w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, aby podzielili się swoimi doświadczeniami, od wczesnych wyzwań, przed którymi stanęli w swojej karierze, po codzienne życie inżyniera.
Diana Acosta: Pamiętam, jak pracowałam nad moimi pierwszymi symulacjami. Opracowywaliśmy nowe samoloty o wyższej wydajności, które mogły działać w nowych miejscach, takich jak krótsze pasy startowe. Mój zespół opracowywał techniki sterowania i wprowadzał nowe algorytmy, aby pomóc pilotom latać tymi nowymi samolotami w bezpieczniejszy sposób. Tworzyliśmy modele i testowaliśmy je, a następnie zmienialiśmy i testowaliśmy ponownie.
Mieliśmy symulator, który działał na moim laptopie, a także laboratorium z fotelem pilota i elementami sterującymi. Co tydzień stawiałem sobie za cel ukończenie pracy nad modelowaniem lub sterowaniem i umieszczenie ich w środowisku laboratoryjnym, abym mógł latać samolotem. W każdy piątek po południu latałem samolotem w symulacji i wypróbowywałem wprowadzone zmiany, by sprawdzić, czy idziemy w dobrym kierunku. Później zintegrowaliśmy to z symulatorem ruchu pionowego w Ames (który był używany do szkolenia wszystkich oryginalnych pilotów promów kosmicznych), dzięki czemu mogliśmy przeprowadzić pełny test ruchu z grupą pilotów, aby uzyskać informacje zwrotne.
Kiedy nadszedł czas symulacji, było to podczas mojego urlopu macierzyńskiego i mój zespół musiał zabrać projekt na symulację beze mnie. Trudno jest wyjść z domu z noworodkiem, ale czasami przychodziłam z córką i przynosiłam zespołowi ciasteczka. Teraz mam dwie córki i obie były w symulatorach od najmłodszych lat.
Diana Acosta jest szefem oddziału symulacji lotniczej i rozwoju w Ames Research Center NASA. Pracuje w NASA od 17 lat.
Savvy Verma: Jednym z największych wyzwań, kiedy zaczęłam pracę, było to, że czasami byłam jedyną kobietą w grupie mężczyzn, a także byłam znacznie młodsza. Czasami wyzwaniem było dotarcie do mojego głosu lub bycie usłyszanym. Miałam mentorów, którzy nauczyli mnie zabierać głos i mówić rzeczy tak, jak je widzę, i to mi pomogło. Dobry mentor będzie cię wspierał i wspierał podczas dużych spotkań lub prezentacji. Wstawi się i potwierdzi twoje racje, a to bardzo pomaga w budowaniu wiarygodności. Pomogło mi to również zbudować pewność siebie, dzięki czemu czułam, że jestem na dobrej drodze i nie odbiegam od normy. Miałem zarówno męskich, jak i żeńskich mentorów. Mentorka, którą miałam, zawsze zachęcała mnie do mówienia tego, co myślę. Mówiła, że integralność wyniku eksperymentu jest ważniejsza niż próba zmiany rzeczy, ponieważ komuś się to nie podoba lub nie chce wyrazić tego w określony sposób.
Mam teraz o wiele więcej współpracowniczek, wiele się zmieniło. W mojej grupie są cztery kobiety i trzech mężczyzn.
Savvy Verma jest inżynierem lotnictwa i kosmonautyki w Ames Research Center NASA. Pracuje w NASA od 22 lat.
Dorcas Kaweesa: Kiedy przedstawiam się jako inżynier, ludzie zawsze mówią: "Musisz być dobry z matematyki", a ja odpowiadam: "Och, pracuję nad tym."
Kiedy chcesz zostać inżynierem, musisz pozostać elastyczny, pracowity i zawsze chętny do nauki czegoś nowego. Nieustannie się uczymy, myślimy krytycznie i rozwiązujemy problemy. Przez większość czasu stosujemy koncepcje matematyczne do rozwiązywanych problemów inżynieryjnych, a nie każdy problem jest taki sam. Jeśli zmagasz się z matematyką, radzę zachować pasję do nauki, zwłaszcza uczenia się na błędach. Sprowadza się to do ćwiczenia i stawiania sobie wyzwań wykraczających poza bezpośrednią walkę. Jest tak wiele rodzajów problemów matematycznych i jeśli nie jesteś dobry w jednym, to może jesteś dobry w innym. Może to tylko czkawka. Szukaj też pomocy, gdy jej potrzebujesz, są instruktorzy i rówieśnicy, którzy chętnie cię wesprą.
Sam szukałem pomocy u moich instruktorów, rówieśników i mentorów na zajęciach z matematyki i inżynierii, które stanowiły dla mnie wyzwanie. Dużo też ćwiczyłem, aby poprawić swoje umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. W mojej obecnej roli nieustannie uczę się nowych rzeczy w zależności od wykonywanego zadania. Nauka nigdy się nie kończy! Jeśli zmagasz się z jakąś koncepcją matematyczną, nie poddawaj się. Próbuj dalej, podejmuj wyzwania i ćwicz, a będziesz stale robić postępy.
Dorcas Kaweesa jest inżynierem mechanikiem i analitykiem struktur w Ames Research Center NASA. Pracuje w NASA od ponad 2 lat.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.