NASA pozyskuje fundusze na innowacyjne badania dotyczące ekologicznych samolotów

NASA

Wyobraź sobie siebie na lotnisku za kilkadziesiąt lat. Jak wygląda samolot pasażerski? Jest bardziej wydajny i emituje mniej spalin niż dzisiejsze samoloty - jakie rodzaje projektów lub technologii sprawiają, że jest to możliwe? NASA pracuje nad odpowiedzią na te pytania, zlecając pięć nowych badań projektowych mających na celu przesunięcie granic możliwości dla zrównoważonych samolotów.

W ramach inicjatywy NASA Advanced Aircraft Concepts for Environmental Sustainability (AACES) 2050, agencja zwróciła się do przemysłu i środowisk akademickich z prośbą o opracowanie badań dotyczących koncepcji samolotów, kluczowych technologii i projektów, które mogłyby zaoferować transformacyjne rozwiązania potrzebne do zapewnienia zrównoważonej przyszłości lotnictwa komercyjnego do 2050 roku. NASA przyznała pięć nagród o łącznej wartości 11,5 miliona dolarów czterem firmom i jednemu uniwersytetowi. Te nowe badania finansowane przez NASA pomogą agencji zidentyfikować i wybrać obiecujące koncepcje i technologie lotnicze do dalszych badań.

"Dzięki inicjatywom takim jak AACES, NASA jest w stanie wykorzystać szeroki zestaw perspektyw dotyczących dalszego zwiększania wydajności samolotów, zmniejszania wpływu lotnictwa na środowisko i zwiększania konkurencyjności technologicznej USA w latach 40-tych, 50-tych i później" - powiedział Bob Pearce, zastępca administratora NASA ds. misji badań aeronautycznych. "Jako lider w dziedzinie badań i rozwoju zrównoważonego lotnictwa w USA, nagrody te są jednym z przykładów tego, jak łączymy najlepsze pomysły i najbardziej innowacyjne koncepcje z sektora prywatnego, środowisk akademickich, agencji badawczych i innych zainteresowanych stron, aby być pionierem przyszłości lotnictwa".

Od dziesięcioleci NASA łączy agencje rządowe, przemysł i środowiska akademickie w celu opracowania zrównoważonych technologii lotniczych. W 2021 r. NASA uruchomiła krajowe partnerstwo na rzecz zrównoważonego lotu, koncentrując się na technologiach, które mogłyby zostać włączone do samolotów do 2030 roku. Badania i rozwój partnerstwa doprowadziły do obecnych prac NASA, w tym eksperymentalnego samolotu X-66 Sustainable Flight Demonstrator, projektu Electrified Powertrain Flight Demonstration oraz opracowania bardziej wydajnych rdzeni silników i procesów szybkiej produkcji lekkich materiałów kompozytowych.

Nowe nagrody AACES inicjują podobny proces, ale w dłuższej perspektywie czasowej, koncentrując się na technologiach, które pomogą przekształcić lotnictwo poza SFNP w samoloty, które mogą wejść do służby do 2050 roku. Rodzaje partnerstw rozwijanych przez NASA za pośrednictwem SFNP i AACES mają kluczowe znaczenie dla agencji, aby wspierać amerykański cel zerowej emisji netto w lotnictwie do 2050 r. i pomóc wprowadzić lotnictwo na ścieżkę w kierunku odporności energetycznej.

"Przetarg AACES 2050 spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony społeczności lotniczej, w wyniku czego proces przyznawania nagród był wysoce konkurencyjny" - powiedział Nateri Madavan, dyrektor programu zaawansowanych pojazdów powietrznych NASA. "Wybrane propozycje pochodzą od różnorodnych organizacji, które zapewnią ekscytujące i szeroko zakrojone badania scenariuszy, technologii i koncepcji samolotów, które przyczynią się do rozwoju lotnictwa w kierunku jego transformacyjnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju".

Nagrody AACES 2050 trafiły do organizacji, które utworzą sieci partnerów uniwersyteckich i korporacyjnych, aby rozwijać swoje badania. NASA oczekuje, że nagrodzeni ukończą swoje badania do połowy 2026 roku. Nowe nagrodzone instytucje to:

AACES 2050 jest częścią projektu NASA Advanced Air Transport Technology, który bada i rozwija technologię w celu dalszego rozwoju wizji NASA dotyczącej przyszłego rozwoju stałopłatów transportowych o rewolucyjnej wydajności energetycznej. Projekt wchodzi w skład programu NASA Advanced Air Vehicles, który ocenia i rozwija technologie dla nowych systemów lotniczych i bada obiecujące koncepcje podróży lotniczych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-11-13 08:58