NASA współpracuje w międzynarodowym badaniu jakości powietrza

NASA

NASA i międzynarodowi naukowcy badają jakość powietrza w Azji w ramach globalnych wysiłków na rzecz lepszego zrozumienia powietrza, którym oddychamy. We współpracy z Koreańskim Narodowym Instytutem Badań nad Środowiskiem (NIER), misja Airborne and Satellite Investigation of Asian Air Quality (ASIA-AQ) zbierze szczegółowe dane atmosferyczne nad kilkoma lokalizacjami w Azji.

Wykorzystując samoloty, satelity i instrumenty naziemne, zespół ASIA-AQ będzie gromadził i udostępniał dane jakości powietrza i agencjom rządowym, które będą wykorzystywane do badań jakości powietrza i zrozumienia na całym świecie.

"Naszym celem jest lepsze zrozumienie czynników kontrolujących jakość powietrza" - powiedział Jim Crawford, główny badacz misji ASIA-AQ w Langley Research Center NASA w Hampton w Wirginii. "Potrzebne są obserwacje wieloperspektywiczne, ponieważ satelity, obiekty naziemne i samoloty widzą różne aspekty jakości powietrza, które należy połączyć."

Chociaż widoki satelitarne i pomiary naziemne dostarczają istotnych danych, same w sobie nie mogą w pełni zilustrować problemów związanych z jakością powietrza i źródeł, które je powodują. Dodając pomiary lotnicze do modeli wraz z obserwacjami satelitarnymi i naziemnymi, naukowcy mogą uzyskać wielowymiarową, szczegółową perspektywę, która ocenia nasze modele jakości powietrza pod każdym kątem.

Para samolotów naukowych NASA pomoże zapewnić te dodatkowe wymiary obserwacji jakości powietrza. DC-8 z NASA Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii jest wyposażony w 26 instrumentów i będzie latał na niskich wysokościach, aby zbierać dane z atmosfery najbliżej ziemi, gdzie ludzie i siedliska mają wpływ. W międzyczasie G-III z Langley Research Center NASA w Hampton w Wirginii będzie latał na wysokości 28 000 stóp, aby stworzyć mapę o wysokiej rozdzielczości rozkładu zanieczyszczeń w każdym badanym obszarze i tego, jak zmienia się on w ciągu dnia. Wraz z koreańskimi samolotami z NIER, samoloty i instrumenty NASA będą uzupełniać i porównywać obserwacje wykonane z instrumentów naziemnych i satelitarnych.

"Misje naukowe dotyczące jakości powietrza [takie jak ASIA-AQ] przyjmują holistyczne podejście z wielu perspektyw, aby lepiej zrozumieć nasze problemy z zanieczyszczeniem" - powiedziała Laura Judd, naukowiec platformy dla samolotu G-III NASA. "Jeśli uda nam się lepiej zrozumieć, w jaki sposób modele symulują zanieczyszczenie powietrza, będziemy mogli prognozować, kiedy te zdarzenia będą miały miejsce, i będziemy mogli rozpowszechniać te informacje wśród społeczeństwa, aby podejmować świadome decyzje."

Zanieczyszczenie zmienia się wraz ze zmianami populacji, odpływami i przepływami gospodarczymi oraz przemieszczaniem się lub ewolucją branż. Projekt ASIA-AQ poprawi naszą zdolność do mierzenia tych zmian i ich powiązań w skali globalnej. Łącząc naukowców, samoloty i instrumenty z całej Azji i całego świata, ASIA-AQ pokazuje, w jaki sposób postęp naukowy jest wspólnym wysiłkiem.

"Naukowcy i agencje w każdym z uczestniczących krajów zapewnią, że ASIA-AQ będzie ukierunkowany na najważniejsze otwarte pytania dotyczące jakości powietrza w ich konkretnym regionie" - powiedział Barry Lefer, naukowiec programu NASA ds. badań jakości powietrza w siedzibie głównej NASA. "I to oni będą wdrażać ulepszenia w swoich modelach prognostycznych i opowiadać się za zmianami w polityce". ASIA-AQ to wspólny wysiłek NASA i Koreańskiego Narodowego Instytutu Badań nad Środowiskiem (NIER) oraz kilku organizacji międzynarodowych, w tym Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Filipin (DENR), Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM), Agencji Rozwoju Geoinformatyki i Technologii Kosmicznych Tajlandii (GISTDA) oraz Ministerstwa Środowiska Tajwanu (MOENV).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-02-12 23:02