Nowe informacje o...
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowuje się do misji Planetary Transits and Oscillations of Stars (Plato), która ma na celu zbadanie jednego z największych pytań nauki: czy istnieją inne planety podobne do Ziemi?
Plato ma wystartować w 2026 roku i uda się w specjalny rejon w przestrzeni, około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Z tej kosmicznej perspektywy będzie poszukiwać odległych światów orbitujących wokół gwiazd podobnych do Słońca - szczególnie tych w 'strefie habitable', gdzie warunki mogą być idealne do istnienia cieczy, a może nawet życia.
Jednak zanim Plato będzie mógł rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem planet, ESA musi mieć absolutną pewność, że statek kosmiczny będzie mógł 'rozmawiać' z Ziemią, gdy już się tam znajdzie. Tutaj pojawia się Obiekt Referencyjny Segmentu Ziemskiego (GSRF). Ukryty w Europejskim Centrum Operacyjnym Kosmicznym ESA (ESOC) w Darmstadzie w Niemczech, GSRF jest nowoczesną przestrzenią do prób. Umożliwia inżynierom testowanie każdego aspektu segmentu ziemskiego misji - skomplikowanej sieci anten, sprzętu, oprogramowania i sieci, które będą utrzymywać Plato w kontakcie z kontrolą misji ESA.
Testy częstotliwości radiowych, które miały miejsce w kwietniu 2025 roku, upewniły się, że system komunikacji Plato jest w stanie wymieniać informacje i inne interakcje płynnie z 35-metrowymi antenami głębokiego kosmosu w sieci Estrack ESA.
Aby przeprowadzić testy, inżynierowie umieścili fizyczną replikę sprzętu komunikacyjnego Plato wewnątrz ekranowanej klatki Faradaya, która blokuje wszelkie zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne. Umożliwiło im to izolowanie sygnałów Plato i weryfikację jego systemu komunikacji w czystym, kontrolowanym środowisku oraz wychwycenie potencjalnych usterek jeszcze przed startem Plato.
Replika sprzętu pozostanie w ESOC przez całą misję Plato, gdzie będzie żyła obok podobnego wyposażenia należącego do innych misji naukowych ESA, takich jak Euclid, BepiColombo i Juice. Posiadanie tego sprzętu pod ręką w każdym czasie pomaga zespołom ESA rozwiązywać i radzić sobie z wszelkimi niespodziewanymi problemami komunikacyjnymi, które mogą wystąpić podczas misji w przestrzeni.
Podobne testy odbywają się w GSRF, aby zapewnić, że anteny ESA są kompatybilne z misjami partnerskimi wspieranymi przez Agencję, takimi jak misja JAXA do badania marsjańskich księżyców oraz kapsuła załogowa Gaganyaan ISRO.
Tego obrazek pokazuje sygnał płynący z radia Plato, wychodzący z klatki Faradaya przez kabel, do pobliskiej szafki sprzętu inżynieryjnego, która dokładnie naśladuje jedną z anten głębokiego kosmosu ESA. W przyszłości, sygnał, który będzie bardzo podobny do tego, może dotrzeć do rzeczywistej stacji ziemskiej, niosąc ekscytujące informacje o nowo odkrytych, odległych światach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.