Pomiary promieniowania Artemis I potwierdzają, że Orion jest bezpieczny dla astronautów

NASA

Statek kosmiczny NASA Orion został zaprojektowany w celu zapewnienia astronautom bezpieczeństwa w głębokiej przestrzeni kosmicznej, chroniąc ich przed bezlitosnym środowiskiem z dala od Ziemi. Podczas bezzałogowej misji Artemis I, naukowcy z NASA, wraz z kilkoma współpracownikami, przenieśli ładunki na pokład Oriona, aby zmierzyć potencjalne narażenie astronautów na promieniowanie.

Pomiary promieniowania zostały wykonane wewnątrz Oriona przez 5600 pasywnych czujników i 34 aktywne detektory promieniowania podczas 25,5-dniowej misji wokół Księżyca i z powrotem, co dostarczyło ważnych danych na temat ekspozycji w ziemskim pasie promieniowania Van Allena. Te szczegółowe wyniki zostały opublikowane w niedawnym artykule naukowym w ramach współpracy NASA Space Radiation Analysis Group, DLR (Niemieckiego Centrum Kosmicznego) i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Pomiary pokazują, że chociaż narażenie na promieniowanie może się różnić w zależności od lokalizacji w Orionie, statek kosmiczny może chronić swoją załogę przed potencjalnie niebezpiecznymi poziomami promieniowania podczas misji księżycowych.

Promieniowanie kosmiczne może stanowić poważne zagrożenie dla długotrwałych ludzkich lotów kosmicznych, a wyniki misji Artemis I stanowią kluczowy krok w kierunku przyszłej eksploracji człowieka poza niską orbitę okołoziemską, na Księżyc i ostatecznie na Marsa.

Należące do NASA czujniki HERA (Hybrid Electronic Radiation Assessor) i Crew Active Dosimeter, które były wcześniej testowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także Active Dosimeter ESA, były jednymi z instrumentów używanych do pomiaru promieniowania wewnątrz Oriona. Czujnik promieniowania HERA może ostrzegać członków załogi o konieczności schronienia się w przypadku zdarzenia radiacyjnego, takiego jak rozbłysk słoneczny. Aktywny dozymetr załogi może zbierać w czasie rzeczywistym dane dotyczące dawki promieniowania dla astronautów i przesyłać je z powrotem na Ziemię w celu monitorowania. Pomiary promieniowania przeprowadzono w różnych obszarach statku kosmicznego, z których każdy oferował różne poziomy ekranowania.

Ponadto, Matroshka AstroRad Radiation Experiment, we współpracy między NASA i DLR, obejmował czujniki promieniowania umieszczone na i wewnątrz dwóch naturalnej wielkości torsów manekinów, aby symulować wpływ promieniowania na ludzkie tkanki. Manekiny te umożliwiły pomiary dawek promieniowania na różnych częściach ciała, zapewniając cenny wgląd w to, jak promieniowanie może wpływać na astronautów podróżujących w kosmos.

Badacze odkryli, że konstrukcja Oriona może chronić jego załogę przed potencjalnie niebezpiecznymi poziomami promieniowania podczas misji księżycowych. Chociaż osłona przed promieniowaniem statku kosmicznego jest skuteczna, zakres ekspozycji może się znacznie różnić w zależności od orientacji statku kosmicznego w określonych środowiskach. Kiedy Orion zmienił swoją orientację podczas spalania silnika Interim Cryogenic Propulsion Stage, poziom promieniowania spadł prawie o połowę ze względu na wysoce kierunkową naturę promieniowania w pasie Van Allena.

"Te pomiary promieniowania pokazują, że mamy skuteczną strategię zarządzania ryzykiem promieniowania w statku kosmicznym Orion. Pozostają jednak kluczowe wyzwania, zwłaszcza w przypadku długotrwałych lotów kosmicznych i ochrony astronautów podczas spacerów kosmicznych" - powiedział Stuart George, główny autor artykułu z NASA.

Długoterminowe wysiłki NASA i badania nad łagodzeniem zagrożeń związanych z promieniowaniem kosmicznym trwają, ponieważ pomiary promieniowania w przyszłych misjach będą w dużej mierze zależeć od osłon statku kosmicznego, trajektorii i aktywności słonecznej. Ten sam sprzęt do pomiaru promieniowania, który został wykorzystany w misji Artemis I, będzie wspierał pierwszą załogową misję Artemis wokół Księżyca, Artemis II, aby lepiej zrozumieć narażenie na promieniowanie wewnątrz Oriona i zapewnić bezpieczeństwo astronautów na Księżycu i poza nim.

Aby uzyskać więcej informacji na temat kampanii NASA Artemis, odwiedź:

https://www.nasa.gov/artemis

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-10-10 17:49

Zobacz satelitę