?sat-2 otrzymuje dwie nowe aplikacje AI

ESA

?sat-2, przełomowy cubesat ESA zaplanowany na czerwiec, będzie teraz zawierał dwie nowe aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, które mają odegrać kluczową rolę w przyszłym monitorowaniu środowiska z kosmosu. Aplikacje, które koncentrują się na zanieczyszczeniu mórz i pożarach, zwyciężyły w konkursie ESA OrbitalAI Challenge.

AI jest już uznawana za istotne narzędzie w obserwacji Ziemi, pomagając przesiewać terabajty danych satelitarnych, aby zapewnić przydatny wgląd naukowcom, decydentom i operatorom komercyjnym.

Ale podczas gdy większość przetwarzania informacji przez sztuczną inteligencję odbywa się na ziemi po pobraniu danych, istnieją znaczące korzyści z integracji możliwości AI na satelicie.

Niewielki satelita ?sat-2 łączy kamerę multispektralną z potężnym komputerem AI, który umożliwia uruchamianie dedykowanych aplikacji na pokładzie. Oznacza to, że zamiast przesyłać w dół wszystkie surowe dane obrazu, tylko istotne informacje przetwarzane przez aplikację są przesyłane z powrotem na Ziemię, co daje wymierne korzyści w zakresie wydajności transmisji danych i szybkiego podejmowania decyzji.

Cztery aplikacje zostały już wybrane do misji i są wstępnie ładowane na satelitę. Wykonują one takie zadania, jak usuwanie chmur z obrazów kamery, generowanie map ulic w sytuacjach awaryjnych oraz wykrywanie i klasyfikowanie statków morskich.

Inną imponującą cechą ?sat-2 jest jednak to, że nowe aplikacje mogą być przesyłane, gdy satelita znajduje się na orbicie. Dwie takie aplikacje zostały teraz wybrane do misji w wyniku OrbitalAI Challenge.

Rozpoczęty w lutym ubiegłego roku OrbitalAI Challenge był ekscytującą okazją dla naukowców, start-upów i większych firm do składania propozycji przełomowych aplikacji, które wykorzystują wiele możliwości przetwarzania danych na orbicie.

"Wybrano dziesięciu finalistów, a te wysoce zmotywowane zespoły mogły następnie opracować i przetestować swoje rozwiązania z ESA ?-lab i wiodącym dostawcą konsorcjum ?sat-2 Open Cosmos. Następnie mieliśmy nie do pozazdroszczenia zadanie wybrania dwóch zwycięzców z puli niezwykle innowacyjnych i sprawnych technicznie aplikacji."

Obydwie zwycięskie aplikacje wykorzystują kluczowe potrzeby ochrony środowiska na naszej planecie.

Pierwsza aplikacja została stworzona przez zespół kierowany przez IRT Saint Exupéry Technical Research Institute we Francji. Jej algorytmy uczenia maszynowego skanują zdjęcia satelitarne w celu wykrycia anomalii w ekosystemach morskich, a próby wykazały znaczny sukces w charakteryzowaniu wycieków ropy, zakwitów glonów i zalewania osadów.

PhiFire AI to aplikacja do wykrywania pożarów, która dostarcza zespołom reagowania szybkie informacje wczesnego ostrzegania. Stworzone przez Thales Alenia Space we Włoszech narzędzie zapewnia raport klasyfikacyjny, który identyfikuje nie tylko sam pożar, ale także pobliskie obszary bezpieczne, spalone i wodne. Ponownie, testy na danych z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów Copernicus (EFFIS) wykazały, że model aplikacji był w stanie rozróżnić każdą z tych klas terenu.

Obydwie aplikacje zostały również przetestowane na sprzęcie symulującym środowisko obliczeniowe na satelicie. "Energia elektryczna i fizyczna przestrzeń na komponenty są bardzo ograniczone na nanosatelicie, więc wymagania dotyczące aplikacji pokładowej znacznie różnią się od tych na naziemnym procesorze AI" - komentuje Nicola Melega, oficer techniczny ESA ?sat-2.

"Co ciekawe, obie zwycięskie aplikacje OrbitalAI trafiły w idealne miejsce w kompromisie między optymalizacją wydajności a zmniejszeniem obciążenia obliczeniowego i w pełni oczekuję, że będą dobrze działać w locie".

"Co więcej, jedną z największych zalet ?sat-2 jest to, że możemy udoskonalać i aktualizować oprogramowanie podczas misji, co oznacza, że wszystkie sześć wybranych aplikacji będzie mogło z czasem zwiększać swoje możliwości."

Aplikacja Saint Exupéry i PhiFire AI zostaną przesłane do ?sat-2 po wystrzeleniu w ramach fazy rozruchu satelity w okresie letnim. Oczekuje się, że każdy z nich będzie w pełni operacyjny do końca 2024 r.

Ta strona została już polubiona, można ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-18 13:27