Skrajne upały redukują zdolność Ziemi do wchłaniania CO2.

ESA

Nowe badanie wspierane przez Europejską Agencję Kosmiczną pokazuje, że ekstremalne fale upałów w 2023 r., które podsycały ogromne pożary i dotkliwe susze, również osłabiły zdolność ziemi do pochłaniania węgla atmosferycznego. Pomiary z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach wykazały, że stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło o 86% w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi rekordowy poziom od czasu rozpoczęcia śledzenia w 1958 r.

Pomimo tego gwałtownego wzrostu, emisje paliw kopalnych wzrosły tylko o około 0,6%, co sugeruje, że inne czynniki mogą mieć wpływ na wzrost emisji dwutlenku węgla.

Wspierany przez projekt ESA Science for Society Near-Realtime Carbon Extremes i projekt Climate Change Initiative RECCAP-2, międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował globalne modele roślinności i dane satelitarne w celu zbadania przyczyn i dostarczenia przyspieszonego raportu dotyczącego budżetu węglowego na 2023 r.

Zwykle ziemia pochłania około jednej trzeciej emisji dwutlenku węgla wytwarzanego przez człowieka. Jednak badania zespołu opublikowane w National Science Review ujawniają, że w 2023 r. zdolność ta spadła do zaledwie jednej piątej zwykłego poziomu, co oznacza najsłabszą wydajność pochłaniacza dwutlenku węgla na lądzie od dwóch dekad.

Powyższy wykres pokazuje zmiany w malejącym pochłaniaczu dwutlenku węgla na lądzie północnym (niebieski) i zmiany strumienia tropikalnego lądu (zielony) w latach 2015-2023. Linie ciągłe odzwierciedlają analizy wykorzystujące dynamiczne globalne modele roślinności, podczas gdy linie przerywane są oparte na danych z misji Orbiting Carbon Observatory-2 NASA-JPL.

Philippe Ciais, z francuskiego Laboratorium Klimatu i Nauk o Środowisku, wyjaśnił: "Nasze badania pokazują, że 30% tego spadku było spowodowane ekstremalnymi upałami w 2023 r., Które podsycały masowe pożary, które spustoszyły rozległe obszary kanadyjskich lasów i wywołały dotkliwą suszę w niektórych częściach amazońskiego lasu deszczowego.

"Te pożary i susze doprowadziły do znacznej utraty roślinności, osłabiając zdolność ekosystemu lądowego do pochłaniania dwutlenku węgla. Zostało to dodatkowo spotęgowane przez szczególnie silny El Ni?o, który historycznie zmniejsza zdolność pochłaniania dwutlenku węgla w tropikach."

Rozległe pożary w Kanadzie i susze w Amazonii w 2023 r. uwolniły do atmosfery mniej więcej taką samą ilość węgla, jak całkowita emisja paliw kopalnych w Ameryce Północnej, podkreślając poważny wpływ zmian klimatu na naturalne ekosystemy.

Amazonia - jeden z najważniejszych na świecie pochłaniaczy dwutlenku węgla - wykazuje oznaki długotrwałego obciążenia, a niektóre regiony przechodzą od pochłaniania dwutlenku węgla do stania się źródłami netto emisji dwutlenku węgla.

Naukowcy sugerują, że malejąca zdolność ziemskich ekosystemów lądowych do pochłaniania dwutlenku węgla może wskazywać, że te naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla zbliżają się do swoich granic i nie są już w stanie świadczyć usług łagodzących, które historycznie oferowały, pochłaniając połowę emisji dwutlenku węgla spowodowanych przez człowieka.

"W związku z tym osiągnięcie bezpiecznych limitów globalnego ocieplenia będzie wymagało jeszcze bardziej ambitnych redukcji emisji niż wcześniej przewidywano" - stwierdził Philippe Ciais.

Badanie podkreśla również, że obecne modele klimatyczne mogą nie doceniać szybkiego tempa i wpływu ekstremalnych zjawisk, takich jak susze i pożary, na degradację tych kluczowych rezerwuarów węgla.

Stephen Plummer, ESA Earth Observation Applications Scientist, zauważył: "Zrozumienie efektu domina zmian klimatu na cykl węglowy jest niezbędne, a dwa projekty badawcze ESA pokazują znaczenie obserwacji Ziemi w rozwoju metodologii zapewniających szybką ocenę tych skutków na całym świecie."

Pełniący obowiązki szefa sekcji Actionable Climate Information w ESA, Clement Albergel, dodał: "Wyniki te są szczególnie niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudności, jakie świat ma z ograniczeniem ocieplenia do 1,5°C, jak określono w porozumieniu paryskim."

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-11-13 14:02