Ujawnienie metanu na terenie Wielkiej Brytanii wykryte z zastosowaniem satelitów.
Badacze z Uniwersytetu w Leeds wykryli metan wyciekający z wadliwej rury w Cheltenham, Gloucestershire w Wielkiej Brytanii, wykorzystując dane satelitarne GHGSat - część programu misji ESA Third Party Mission Programme. To pierwszy raz, kiedy emisja metanu w Wielkiej Brytanii została zidentyfikowana z kosmosu i skutecznie złagodzona.
Naukowcy przypadkowo natknęli się na wyciek podczas pracy nad projektem mającym na celu określenie, jak dobrze Wielka Brytania określa ilościowo emisje dużych emiterów metanu, łącząc obserwacje satelitarne, obserwacje naziemne i modelowanie atmosferyczne.
Podczas przeglądania danych zespół z Leeds zauważył niezwykle duże źródło metanu w pobliżu badanego składowiska odpadów. Według danych, miejsce to emitowało metan w tempie ponad 200 kg na godzinę.
Zespół po raz pierwszy zarejestrował emisję z Cheltenham w marcu 2023 roku. W ciągu kolejnych 11 tygodni pracowali razem, aby wskazać dokładną lokalizację wycieku i zaalarmować odpowiedzialne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, które szybko podjęło działania w celu usunięcia wycieku.
Naprawy zostały zakończone do czerwca 2023 r., po czym satelity nie zarejestrowały dalszych emisji. Szacuje się, że wyciek metanu w tym okresie był równy rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez ponad 7500 domów.
Chociaż metan jest mniej rozpowszechniony w atmosferze niż dwutlenek węgla, jego potencjał globalnego ocieplenia jest około 84 razy większy, co podkreśla znaczenie monitorowania i ograniczania emisji tego silnego gazu cieplarnianego.
Incydent w Cheltenham podkreśla rosnące możliwości satelitów w zakresie dokładnego wykrywania określonych źródeł emisji z kosmosu. Chociaż satelity obserwują klimat Ziemi od dziesięcioleci, obecnie rośnie zapotrzebowanie na precyzyjne określanie emisji z poszczególnych obiektów w celu wykrycia przypadkowych wycieków lub celowych uwolnień.
Emily Dowd, główny badacz i doktorantka w School of Earth and Environment oraz National Centre for Earth Observation, University of Leeds, powiedziała: "Dostęp do danych satelitarnych dostarczonych nam w ramach programu ESA Third-Party Missions pozwolił nam wykryć i monitorować ten wyciek w ramach naszego dochodzenia w sprawie punktowych źródeł metanu w Wielkiej Brytanii.
"GHGSat uprzejmie dostarczył nam dodatkowych danych do monitorowania wycieku do czasu jego rozwiązania. Wykrycie tego wycieku, choć nieplanowane, jest doskonałym przykładem tego, jak te produkty satelitarne mogą promować współpracę między naukowcami i przemysłem w celu zmniejszenia naszego wpływu na globalne ocieplenie."
Odkrycie to było możliwe dzięki flocie 12 komercyjnych satelitów GHGSat, zdolnych do wykrywania emisji gazów cieplarnianych z rozdzielczością naziemną 25 m. Satelity te mogą śledzić emisje z powrotem do poszczególnych obiektów i sprawić, że małe wycieki będą widoczne i mierzalne z kosmosu.
GHGSat dołączył do programu misji stron trzecich ESA w 2022 roku. Program ten umożliwia szerszej społeczności naukowej bezpłatny dostęp do wysokiej jakości danych komercyjnych z szerokiej gamy misji satelitarnych obserwacji Ziemi.
Program, który działa od ponad 45 lat, obejmuje ponad 60 instrumentów w ponad 50 misjach kosmicznych, stale poszerzając swoje portfolio w celu wspierania nauki o klimacie.
Claus Zehner, kierownik misji Sentinel-5P w ESA, powiedział: "To nieoczekiwane wykrycie wycieku metanu przez Uniwersytet w Leeds i jego szybka naprawa przez właściciela zakładu użyteczności publicznej jest naprawdę imponującym przykładem aktywnego łagodzenia klimatu."
Satelity GHGSat uzupełniają satelitę Copernicus Sentinel-5P i inne przyszłe misje, w tym nadchodzące misje Copernicus Sentinel-5 i Copernicus Carbon Dioxide Monitoring.
Misje te rozszerzą obecne możliwości programu Copernicus - największego na świecie dostawcy danych z obserwacji Ziemi - w zakresie pomiaru zarówno metanu, jak i atmosferycznego dwutlenku węgla w wysokiej rozdzielczości przestrzennej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.