Wystrzelenie trzech ostatnich CubeSatów z kanadyjskiego projektu CubeSat Project

Canadian Space Agency

Rakieta SpaceX Falcon 9 przenosząca statek kosmiczny Dragon w Kennedy Space Center NASA na Florydzie w ramach komercyjnej misji zaopatrzeniowej SpaceX CRS-26 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. (Kredyt: NASA)

2024-03-20

Jutro, komercyjna misja zaopatrzeniowa SpaceX CRS-30 NASA ma wystartować z Kennedy Space Center na Florydzie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Oczekuje się, że statek kosmiczny Dragon autonomicznie połączy się z modułem ISS dwa dni później.

Dragon przewiezie trzy ostatnie CubeSaty z kanadyjskiego projektu CubeSat, zaprojektowane i zbudowane przez studentów z kanadyjskich uniwersytetów. Po przybyciu na ISS te miniaturowe satelity zostaną wysłane w przestrzeń kosmiczną:

Samolot kosmiczny będzie również transportował sprzęt do kanadyjskich eksperymentów Vascular Aging, Vascular Calcium i CARDIOBREATH, w tym sprzęt Bio-Monitor oraz nasiona do projektu edukacyjnego TomatosphereTM. Nasiona te powrócą na Ziemię, aby zostać rozdystrybuowane do tysięcy sal lekcyjnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie uczniowie będą mogli uprawiać pomidory.

Relacja na żywo ze startu SpaceX CRS-30 rozpocznie się w NASA TV 21 marca o godzinie 16:35 ET.

.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-03 05:24