Ziemia z kosmosu: Delta Mekongu

ESA

Misja Copernicus Sentinel-2 uchwyciła rzadki, prawie bezchmurny obraz nad deltą Mekongu i miastem Can Tho w południowo-zachodnim Wietnamie.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Delta Mekongu to rozległa równina zalewowa utworzona przez najdłuższą rzekę w południowo-wschodniej Azji, Mekong, którą można zobaczyć w prawym górnym rogu obrazu. Wyjątkowo żyzna gleba sprawiła, że obszar ten stał się jednym z najbogatszych regionów rolniczych na świecie.

Na zdjęciu widać rozległą mozaikę pól ryżowych, poprzecinanych skomplikowaną siecią kanałów irygacyjnych i odwadniających. Wietnam jest jednym z największych producentów ryżu na świecie, a region ten jest często nazywany "ryżowym zagłębiem Wietnamu".

Różne kolory na polach mogą oznaczać różne etapy wzrostu roślin lub różne metody rolnicze stosowane w uprawach. Różne kolory mogą być również wynikiem powszechnej praktyki rolniczej na tym obszarze: po zbiorach wiele pól jest spalanych w celu oczyszczenia i przygotowania do następnego cyklu sadzenia. Niedawno spalone pola wydają się czarne, podczas gdy te, na których minęło trochę czasu od spalenia, pojawiają się w odcieniach brązu. W szczególności można dostrzec kłęby dymu, zwłaszcza po lewej stronie obrazu, nad niektórymi poletkami, które były spalane w momencie robienia zdjęcia.

Na tym obszarze jest bardzo mało dróg - sieć kanałów i dróg wodnych służy do transportu ludzi i produktów. Wszystkie wioski i miasta na tym obszarze są zatem zbudowane wzdłuż dróg wodnych.

Duża rzeka na zdjęciu, na południe od Mekongu, to rzeka Hau, główna gałąź dolnego Mekongu. Na jej lewym brzegu leży Can Tho, największe miasto regionu delty, widoczne jako duży szary obszar.

Duży port śródlądowy, Can Tho słynie z pływających targów i malowniczych wiejskich kanałów. Przybliżenie północno-zachodniej części miasta ujawnia wyraźny zarys międzynarodowego lotniska Can Tho.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-19 11:49