Ziemia z kosmosu: Pierwszy sezonowy śnieg
Na tym obrazie z satelity Copernicus Sentinel-2 z 21 listopada 2024 r. uchwycono pierwszy śnieg w tym sezonie nad Danią i południową Szwecją.
Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.
Obraz podkreśla białą warstwę śniegu nad większością Danii (po lewej) i południowej Szwecji (po prawej), podczas gdy brązowe i zielone plamy pokazują obszary, które pozostały wolne od śniegu.
Różnej wielkości zbiorniki wodne, widoczne w kolorze czarnym, plamią płaski teren w obu krajach. W szczególności Arres?, największe jezioro Danii, w lewym górnym rogu, wydaje się zielone. To zabarwienie jest prawdopodobnie spowodowane kombinacją czynników, w tym niewielką głębokością i wzrostem glonów.
Kopenhaga, stolica Danii, w pobliżu centrum obrazu, jest prawie wolna od śniegu. Miasto leży nad cieśniną ?resund (Sund), która dzieli Danię i Szwecję i łączy Morze Bałtyckie z Morzem Północnym.
Przybliżając, 20 turbin morskiej farmy wiatrowej Middelgrunden można zobaczyć u wybrzeży portu w Kopenhadze. Farma wiatrowa jest jedną z największych, jakie kiedykolwiek zbudowano i wygląda jak 3,4-kilometrowy sznur pereł w ciemnej wodzie cieśniny.
Nieśnieżona wyspa widoczna na wschód od Amager to Saltholm, co tłumaczy się jako Salt Islet, a struktura na południowym zachodzie to sztuczna wyspa Peberholm lub Pepper Islet.
Peberholm został zbudowany jako część mostu ?resund, połączonego mostu-tunelu przez cieśninę, który łączy Kopenhagę z miastem Malmö na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Chociaż most jest często widoczny z kosmosu, na tym zdjęciu znajduje się w cieniu chmur powyżej.
W rzeczywistości chmura dominuje w dolnej części obrazu, a cień chmury jest wyraźnie widoczny na białym śniegu, szczególnie na południowo-wschodnim krańcu Szwecji.
Na północny wschód od Malmö, miasto Lund wyróżnia się ciemnymi tonami pośród śniegu w pobliżu środka obrazu. Otaczające obszar miejski geometryczne wzory pól uprawnych są widoczne pod białą pokrywą śniegu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.