Ziemia z kosmosu: Seszele

ESA

Misja Copernicus Sentinel-2 zabrała nas nad część Seszeli, republiki wyspiarskiej w zachodniej części Oceanu Indyjskiego.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Położony około 1600 km na wschód od Kenii i około 1100 km na północny wschód od Madagaskaru, archipelag Seszeli składa się z około 115 małych wysp - rozmieszczonych na 90 000 km kwadratowych oceanu - z których tylko osiem jest zamieszkanych przez ludzi.

Niektóre z tych wysp są widoczne na zdjęciu. Turkusowe odcienie wzdłuż brzegów przedstawiają czyste, płytkie wody usiane rafami koralowymi, które kontrastują z ciemniejszymi wodami głębokiego Oceanu Indyjskiego.

Jeden z najmniejszych krajów na świecie, archipelag składa się z dwóch głównych grup wysp: centralnych, górzystych, granitowych wysp i zewnętrznych, płaskich, koralowych wysp.

Na zdjęciu widoczne są dwie największe wyspy archipelagu: Mahé (na dole po lewej) i Praslin (na górze po prawej). Obie należą do grupy wysp granitowych.

Mahé jest domem dla stolicy Victorii, wyraźnie widocznej na północno-wschodnim wybrzeżu. Victoria służy jako jedyny port na Seszelach, zdolny pomieścić kilka statków jednocześnie. Białe kropki w wodzie pokazują statki wokół portu. Międzynarodowe lotnisko na Seszelach jest widoczne na zachodzie.

Jak widać na zdjęciu, bujna roślinność pokrywa znaczną część wyspy, głównie chronioną przez parki narodowe. Park Narodowy Morne Seychellois jest największy, rozciąga się na około 3000 hektarów, obejmując ponad 20% powierzchni Mahé. W parku znajdują się lasy namorzynowe, tropikalne dżungle i góry, w tym 900-metrowy Morne Seychellois - najwyższy szczyt na całym archipelagu.

Wiele nisko położonych wysp, zwłaszcza wysp koralowych, i większość obszarów przybrzeżnych jest zagrożonych zniknięciem lub staniem się niezdatnymi do zamieszkania z powodu wzrostu poziomu morza, spowodowanego kryzysem klimatycznym. Satelity obserwujące Ziemię są wykorzystywane do monitorowania globalnych i regionalnych zmian poziomu morza i erozji wybrzeży oraz do oceny podatności na zagrożenia. Obserwacje te wspierają strategie adaptacji i odporności w celu złagodzenia rosnącego zagrożenia związanego z podnoszeniem się poziomu mórz.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-26 15:02