Ziemia z kosmosu: Zapora Hardap, Namibia

ESA

Przypominający marsjańską powierzchnię obraz z satelity Copernicus Sentinel-2 przedstawia część regionu Hardap w południowo-środkowej Namibii na zachodnim skraju pustyni Kalahari.

Hardap to gorący i suchy region, w którym trudno jest uzyskać wody gruntowe. Jego nazwa odzwierciedla znaczenie tamy Hardap, drugiej co do wielkości tamy w Namibii, widocznej na niebiesko w centrum obrazu. Różne odcienie niebieskiego oznaczają obecność osadów w wodzie.

Z powierzchnią 25 km kwadratowych, tama dostarcza energię elektryczną i wodę do całego obszaru, a zbiornik jest domem dla wielu przykładów dzikiej przyrody Namibii.

Tama kontroluje przepływ rzeki Fish, którą można zobaczyć wijącą się w poprzek obrazu. Na tym obrazie w fałszywych kolorach, wykonanym 28 sierpnia 2024 r., kanał bliskiej podczerwieni satelity Copernicus Sentinel-2 został wykorzystany do podkreślenia roślinności na czerwono, która wydaje się być skoncentrowana głównie na południe od tamy wzdłuż rzeki.

Na równinie zalewowej poniżej tamy można dostrzec pola uprawne, na których uprawia się głównie warzywa i owoce cytrusowe. Różne odcienie czerwieni pokazują stan upraw: im jaśniejsza czerwień, tym zdrowsza jest roślinność.

Około 20 km na południowy wschód od tamy, na wschodnim brzegu rzeki, leży miasto Mariental, stolica regionu. Jego miejskie otoczenie można zobaczyć jako mieszankę czerwonych i szarych kropek. W pobliżu Mariental, skalista równina Central Highland łączy się z suchą, piaszczystą glebą zachodnich granic pustyni Kalahari.

Całe zachodnie Kalahari charakteryzuje się długimi łańcuchami wydm. Niektóre z tych wydm można zobaczyć w odcieniach żółci w prawym górnym rogu i wydają się zaskakująco równoległe i jednolite.

Po prawej stronie obrazu krajobraz jest usiany wyschniętymi jeziorami znanymi jako słone patelnie, widoczne jako lśniące białe koła.

Drogi można zidentyfikować jako białe linie przecinające ostro krajobraz.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-10-11 14:58